Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Lars Kepler - Svědkyně ohně

12. října 2015 v 12:06 |  Moje knížky
Stalo se vám někdy, že jste knížku doslova zhltaly během pár dní? Mě tedy ano a mockrát. Naposledy sem takhle doslova spolykala Svědkyni ohně, - další díl ze série Případy komisaře Jonny Linny - od dosti profláklého severského spisovatele Larse Keplera. Vy jste už mohli číst moje recenze na první a druhý díl (Hypotizér a Paganiniho smlouva), takže víte, že Hypnotizér se mi líbil velmi a z Paganiniho smlouvy jsem byla poměrně zklamaná. Proto sem do dalšího dílu této série přistupovala s jistým odstupem a možná i lehkou nedůvěrou, protože druhé zklamání od téhož autora bych už asi nezvládla. Ale… byla sem opět vtažena do parádně vykresleného příběhu, který byl příjemnou a rozhodně vítanou změnou - alespoň po tom zklamání z Paganiniho smlouvy.

No a co na nás, na dychtivé čtenáře, čeká tentokrát? O napětí a akci rozhodně nebude nouze a užijeme si i pravého detektivního pátrání. A do jakého spletitého příběhu nás Lars Kepler vtáhne tentokrát?

V knize Svědkyně ohně se ocitáme ve Středisku speciální výchovné péče - je to v podstatě soukromá léčebna a klinika pro problémové dívky, které jsou často drogově závislé. No a právě zde se stane podivná a poměrně dost krutá a brutální vražda. Obětí je jedna z místních slečen, mladičká MIranda. Ta je nalezena na izolačním pokoji, kam byla umístěna po rvačce s jinou z dívek. Miranda leží na posteli, ruce má položeny na očích a všude je tolik krve, že si to ani nedovedete představit. Dost děsivý obrázek co? A Miranda není jedinou obětí, kterou té noci a na tom samém místě potkala smrt v podobě cizince v holínkách. Smrt tu našla i místí vychovatelka Elizabet, která vraha na malinkatý okamžik spatřila. Jen Miranda a Elizabet tak vědí, kdo je jejich vrahem. Ale jak je známo, mrtví svoje svědectví už nikdy nevydají. Nebo snad ano?

Jak už jsme se v prvním díle této detektivní série přesvědčili, využívá často policie služeb jistých…řekněme médií nebo lidí s hodně zvláštními schopnostmi aby jim pomohli vypátrat vraha nebo jakkoli napomohli vyšetřování hodně složitých, komplikovaných a náročných případů. I ve Svědkyni ohně se s tímto setkáme, i když poněkud jinak než tomu bylo v Hypnotizérovi. Tentokrát se totiž tento zdroj ozve sám. Je jím Flora Hansenová, kterou údajně navštívil duch mrtvé dívky a velmi vehementně a urputně se dožaduje pozornosti a samozřejmě i vyřešení své vraždy. A tak se opět rozjíždí náročné, napínavé a intenzivní pátrání po vrahovi, který je evidentně duševně narušený. A může vraždit dál.

Svědkyně ohně se četla vyloženě jedním dechem, k čemuž opět přispěly i krátké kapitoly. Čtenáři tak stránky ubíhají pod rukama velmi hladce a vzhledem k tomu jak moc dobře je příběh napsán a jak moc je propracován do nejmenších detailů a podrobností se Svědkyně ohně čte vyloženě sama. Po Paganiniho smlouvě, která pro mě byla lehkým zklamáním se opět ukázalo, že je Lars Kepler výborným vypravěčem a že dokáže vytvořit příběh, kdy je čtenář vyloženě nucen teoretizovat nad tím, kdo za všechny brutální vraždy vlastně může. A jistě nebude pro nikoho žádným překvapením, že všechno se může otočit o sto osmdesát stupňů během jednoho jediného odstavce. Takže si, milý čtenáři, teoretizujte, jak chcete. Ono stejně vždycky dopadne úúúplně jinak.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama