Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Spáči - filmová verze

19. října 2015 v 14:00 |  Filmy podle předlohy
Dneska mám pro vás dvě zprávy. Jednu dobrou a jednu špatnou. Ta špatná je, že už je po víkendu a tudíž nás všechny čeká pracovní nebo studijní týden. Ta dobrá je, že tu pro vás mám další článek, takže si jeho přečtením můžete zpříjemnit poměrně pošmourné pondělí.

Pamatujete, jak sem vám kdysi psala o knížce Spáči od Lorence Carcaterry? Pro osvěžení paměti si jí klidně přečtěte znovu, protože teďka hnedka se budeme bavit o její filmové podobě, kterou už sem konečně taky viděla. A musim vám říct, že se mi mega moc líbila. :) Navíc má fakt hvězdný obsazení, takže záruka kvality je v tomto případě více než zaručená. No a teď nejspíš něco málo k ději ať víte, o co jde, pokud o ději nemáte ani páru.

V první řadě je třeba říct, že celý příběh je založen na skutečných událostech a jeden z hlavních hrdinů a i samotným vypravěčem je sám Lorenco Carcaterra, kterého se všechny události osobně dotkli, což je příšerný. A proč je to příšerný? No to se za chvíli dozvíte. Ale abych pravdu řekla, tak se mu nedivim, že se z toho všeho potřeboval vypsat a ukázat světu, co se děje. I když ve filmu - v závěrečných titulcích je všechno popřeno. Ale na to nedejte. Tak a teď už k příběhu.

Hned na počátku se setkáváme se čtyřmi nerozlučnými kamarády a přáteli na celý život. Tahle nerozlučná čtyřka si nežije zrovna jednoduchými životy. Pekelná kuchyně - část New Yorku, kde žijí - je plná drog, válek gangů, násilí a chudoby a nikdo, ať už dospělí, nebo dítě, to tu nemá jednoduchý. Zároveň je to ale natolik komunitní a rodinné prostředí, že jakékoli bezpráví vůči dětem nebo cokoli, co nějak narušuje místní zákony je tvrdě a nelítostně trestáno, což je zase v celku sympatický. :)


No a jak už tomu tak bývá, jsou naši hrdinové docela pěkný lotři, i když mají svoje světlé stránky. Jsou to prostě puberťáci, kteří vyrůstají bez pořádného mužského vzoru a nikdo je moc nehlídá, takže si naplno užívají svobody, kterou jim Pekelná kuchyně nabízí. :) No ale každá lotrovina má svoji mez a tu naši přátelé v jednoho krásného, horkého dne překročí. A tvrdě za to zaplatí. Po jistých událostech se totiž dostávají do jednoho z nejhorších nápravných zařízení v zemi. A tehdy začíná skutečný boj o život.

Naše čtyřka je totiž vydána na milost a nemilost místním dozorcům, kteří je nejen drsným způsobem šikanují, ale navíc tvrdě týrají. Celá věc dojde tak daleko, že e uchýlí i k sexuálnímu násilí a zneužívání. Naši hrdinové se mnohdy dostanou až za hranice zdravého rozumu a ocitnou se doslova na pokraji zešílení a celkového psychického, ale i tělesného vyčerpání. Teprve tehdy začíná opravdoví boj o život, ve kterém ale bojuje každý sám za sebe. Ovšem čas pomsty nastane - o to nemějte strach.

Další část příběhu totiž mapuje události o pár let později, kdy jsou z našich vystrašených a zlomených kluků dospělí a silní muži. No a po vzoru Hraběte Monte Christa, který je pro ně po celou dobu velkou inspirací se rozhodnou vzít konečně spravedlnost do vlastních rukou a ze všemi, kdo jim tehdy ublížit pořádně zamést.

Na tenhle film se určitě musíte podívat, protože je nejen bravurně zrežírovanej - a to nemluvil o božích výkonech faktických hvězd jako je Brad Pitt, Ron Eldard, Jason Patric, Billy Crudup nebo Roberta De Nira - ale navíc fakt autenticky kopíruje knížku, což sem hodně moc ocenila. Takže rozhodně nelituju toho, že sme si ho pustila, protože to byl super filmovej zážitek. Já mám takovejhle typ filmů hrozně ráda a když sou ještě dobře udělaný, tak si je dokážu plně vychutnat. Takže mi nezbývá nic jiného, než vám ho vřele doporučit. :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama