Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Jakc Kerouac - Na cestě

18. prosince 2015 v 11:18 |  Moje knížky
Jack Kerouac. Jeden z mých nejoblíbenějších beletristických autorů a tak trochu i životní učitel. Jeho knihu Na cestě jsem četla milionkrát a pořád se jí nemůžu dostatečně nabažit. Teď se mi navíc do rukou dostala i v audiovém formátu, což byla celkem výzva. Byla sem hodně zvědavá na to, jak se s touhle knihou, kterou vůbec není lehké číst, natož pochopit a vžít se do postav všech jejích hrdinů, její narátor popere a jak celý přednes zvládne. A víte co? Byla jsem hodně mile překvapená, i když bych si to možná představovala drobátko jinak. Ale o tom až v dalších odstavcích.

Komu se už tahle kniha dostala do rukou, ví, o čem je, ale věřím tomu, že kolem ní mraky lidí chodí bez povšimnutí nebo se jí prostě nebyli schopní prokousat. Proto je tu takové malé krátké shrnutí celého děje. Celá knížka líčí život lidí v Americe padesátých let. Ne ale všech lidí. Máme tu jistou, podivnou, drobátko zhýralou a dost free žijící skupinu přátel, která nás celou tou mašinérií provází. Rozcházejí se a zase scházejí podle toho v jakém duševním a citovém rozpoložení se zrovna nacházejí.

Paradoxní je, že tahle knížka nemá v podstatě žádný děj, žádnou hlavní zápletku, která by gradovala ani žádný konec. Je to prostě příběh několika lidí, který nikdy nekončí, protože neskončil jejich vlastní život. Kniha Na cestě tak může mít několik pokračování, interpretací, verzí a může být vykládána naprosto volně a svobodně podle toho, jak si jí ten či onen čtenář přebere. Celkovou dějovou kostru příběhu tvoří několik cest hlavního hrdiny a zároveň autora knihy Jacka Kerouaca a jeho přátel, taktéž spisovatelů napříč Amerikou.

Jistý odkaz však tato kniha samozřejmě má. Je jakousi výpovědí o tehdejší beatnické generaci, jejím životě a době, která je utvářela vlastně jim tak úplně nevyhovovala. Je také velkým protestním aktem proti tehdejšímu konzumnímu způsobu života a svobodě, která je svobodou jen zdánlivou a v podstatě klamnou.

Já osobně mám tuhle knihu hrozně moc ráda, protože je pro mne jistým způsobem inspirativní a beatnickou generaci jako takovou mám hrozně moc ráda už od základky. Na cestě je tak pro mne poměrně stěžejním dílem této doby.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama