Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Sebastian Rainer - Mysterium tremendum

2. prosince 2015 v 12:41 |  Moje knížky
Přátelé a moji věrní,
především se fakt moc omlouvám, že sem se na tak dlouho odmlčela, ale bylo toho nějak všeho moc a na blog prostě nebyl čas a energie. To se teď už snad ale změní, takže se opět můžete těšit na příval článků a při troše štěstí i videí, které na vás budu pravidelně navalovat. No, a abych dostála svým slovům, tak tu pro vás dneska mám recenzi na jednu z mých knihobitích knížek. A to sice na Mysterium Tremendum, které už mám přečtené někdy od léta a prostě sem nějak nebyla schopná tu knížku dostatečně a hlavně nějak v rozumnym čase vstřebat, takže se k ní dostáváme až teď. Kdo mě čte pravidelně, tak ví, že tuhle knížku sem četla ve společném čtení s kamarádem Míšou, který je pro mě hroznou oporou, když to potřebuju - a takovýchto přátel je třeba si vážit. J No, kdyby vás zajímalo, jak se knížka líbila Míšovi, tak se můžete podívat sem a počíst si.

No a teď už tak nějak trošku k ději týhle prapodivnosti. Ono je hrozně těžký to nějak shrnout, protože tahle knížka je tak strašně zvláštní, záhadná a podivná, že si jí spíš musíte přečíst, abyste to pochopili, než že vám tady o tom budu něco vykládat. Ale zkusim to, jak nejlíp budu umět. Takže…jde o příběh z doby 70. tet, který já osobně mám hrozně moc ráda. To je taková ta moje doba - a pak ještě 50. a 60. léta, to mám fakt ráda. Ale teď už zase odbočuju, takže dál.

Hlavním hrdinou je podivínský výtvarník, - jehož jméno sem samozřejmě zapomněla - který hned na počátku příběhu způsobí poměrně vážnou autonehodu, při které zemře jistá, pro nás v podstatě neznámá dívka. Tahle událost se může jevit, jako vážná, ale v podstatě naprosto logická a tak nějak přirozená vzhledem k tomu za jakých okolností k ní došlo, ale postupem času zjišťujeme, jak tahle technicky vzato pomíjivá událost našeho hrdinu a jeho tvorbu poznamenala a jaký dopad má nejen na něj, ale i na jeho přítelkyni, kamarády a jak moc se to všechno odrazí v jeho obrazech.

Na týhle knížce je hrozně zvláštní to, že ve finále vůbec nevíte, co je pravda, co je halucinace, co je sen, co představa nebo jestli je to všechno jen jedna velká fabulace, která vás má dostat do totální schízy. A jestli tohle byl autorům záměr, tak se mu to stoprocentně podařilo. Abych pravdu řekla, tak už moc nevim, co bych k tomu dál řekla. Mysterium Tremendum je totiž natolik mystická, prapodivná, úžasná, ale zároveň hrozně znepokojující kniha, že si na ní musí udělat názor asi každý sám. Určitě jí můžu všem jenom doporučit, protože se četla moc dobře, děj i postavy byly naprosto parádně vykreslený a celková atmosféra příběhu byla naprosto úžasná. Takže fakt doporučuju, i když s prstem vzhůru, protože to rozhodně není čtení pro každého. Myslim si, že abyste tohle doopravdy pochopili, tak musíte mít něco za sebou. Musíte mít něco odžito. Takže asi tak…

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama