Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Recenze: Somer Bradley - Ryba jménem Ian

8. března 2016 v 13:48 |  Recenzní knihy

Autor: Somer Bradley

Vydalo: Metafora

Poskytlo: Metafora


Krásný osmý březen přátelé moji. Dneska máme úterý, což znamená, že jdu do práce až na dvanáctou a to znamená báječné ráno a dopoledne válení v pelechu s knížkou, mlíkem s medíkem a nějakou mňamkovou snídaní, která dneska sestávala právě z již řečeného mlíčka a koblížku s meruňkovou marmoškou. :) No, toliko k mému dnešnímu ránu a teď už k tomu, co bych vám dneska pověděla.

Momentálně mám rozečteno hrozně moc knížek, protože jakožto pracovně vytížená osoba (momentálně mám svojí knihovničinu a dvě brigády) nemám vždycky chuť na všechno, takže mám u poslete slušnou hromádku knih, mezi nimiž sou oddechovky, mám tam Hledání ztraceného času, což je celkem těžká filozofie a pár dalších super kousků. - ostatně je všechny můžete vidět v levym meníčku.

Dneska bych vám ráda řekla něco o knížce Ryba jménem Ian, kterou sem nedávno dočetla. Kdo mě sleduje i na YT, tak ví, že už nějakou dobu bydlím sama v paneláku o osmi patrech, takže tahle knížka se mi líbila i z jiného důvodu, který vám řeknu posléze. Teď je třeba se drobátko pověnovat ději a knížce jako takové. Moje pocity si necháme až nakonec.

V panelácích či mrakodrapech, tedy ve vysokých domech se spoustou bytů, žije také spousta více či méně zajímavých lidí. Každý byt má svoje obyvatele, kteří sou buď úplně osamělí, nebo mají po boku partnera či rodinu. Mnozí z těchto lidí mají doma nějakého mazlíčka a samozřejmě mají i svoje trable, okamžiky štěstí a dokonce i drobné nebo menší neřesti. O těchhle všech je právě knížka Ryba jménem Ian. O lidech žijících v jednom vysokém, 27 pater obsahujícím domě V Seville na Roxy.

A koho tu tedy máme? Celkem fešnýho postgraduálního studenta, kterej je typickym svůdníkem a děvkařem, chlapce Hermana, který se učí doma, jistě krásnou Claire, která už celý roky nevylezla z bytu a všechno co potřebuje, zařizuje přes telefon, silnýho a mužnýho chlápka Gartha, který před celým světem ukrývá svoje tajemství a spoustu a spoustu dalších. A pak je tu samozřejmě zlatá rybička Ian, která bydlí v malém akváriu spolu se šnekem Troyem a která zatouží po něčem víc než po tom malém prostoru o objemu 4 litry.

Musím se přiznat, že tahle knížka se mi četla strašně dobře. Měla krátké kapitoly, což je jí jedině ku prospěchu, byla zároveň vtipná i vážná a svého čtenáře velice rychle vtáhla do roztočeného kruhu událostí, které se ve velmi krátkém časovém úseku v době na Roxy odehrály. Mě navíc donutila zamyslet se více nad lidmi, se kterými sdílím patro toho našeho osmipatráku i nad těmi, co bydlí pode mnou nebo nade mnou.

Klidně tam může bydlet další Herman nebo Claire a já o tom ani nemusim vědět. A to mi přišlo hodně zajímavé. Jak málo víme o svých sousedech, o lidech co s nimi sdílíme jeden prostor výtahu, jedno schodiště a jeden vchod. Zamysleli ste se nad tím někdy? Já moc ne, to až teď a musím říct, že mě ta knížka jistým způsobem změnila. Kvůli těmhle všem věcem a ještě mnoha dalším nemůžu jinak než tuhle knížku všem vřele doporučit. A pokud už ste jí četli, tak mi určitě napište jak se líbila vám.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama