Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Jiří Hájíček - Fotbalové deníky

19. dubna 2016 v 14:11 |  Moje knížky
Jiří Hájíček je mezi českými čtenáři už zavedeným a osvědčeným autorem. Jeho kniha Rybí krev byla dokonce nedávno přeložena do polštiny, což je jedinečný důkaz toho, jak moc jsou jeho knihy čtené a na literárním trhu žádané. V současné době píše Jiří Hájíček zbrusu novou knihu, která je ale stále opředená závojem tajemství a musíme si tedy počkat až na její finální podobu.

My se dneska společně podíváme na knížku Fotbalové deníky, kterou jsem sice chtěla číst až později, ale vzhledem k tomu, že k nám dorazilo úžasné LiStOVáNí, které zinscenovalo právě tuto knížku, musela sem si jí logicky přečíst dřív než na představení půjdu. A proto tu tedy máte recenzi na tuhle novelku, která by se rozhodně mohla zalíbit leckterému čtenáři.

Fotbalové deníky může být název poněkud zavádějící, protože jak při čtení zjistíme, a jak sám autor také podotýká, je fotbal až na nějakém třetím nebo dokonce čtvrtém místě žebříčku celé podstaty knihy. Jde zde především o lidské vztahy, které jsou v každé době a v každé generaci velmi komplikované a vyznat se v tom druhém, byť by nám byl sebebližší je někdy opravdu náročné.

Honza, poměrně dobře finančně zaopatřený čtyřicátník po sedmiletém manželství nějak přestane nacházet se svou ženou společnou řeč a jejich vztah se začíná pomalu, ale jistě hroutit. Ani jeden z nich se navíc příliš nesnaží s tímto stavem něco doopravdy dělat a spíš jen drobnými hádkami a výtkami přilévají olej do ohně. Honzovi se však brzy naskytne příležitost z dusného prostředí domova "vypadnout‟, když nabídne své nově nalezené sestře odvoz do jakési zapadlé vesničky v Krkonoších, kam se chystá za svým přítelem.

Z počátku je pro něj přednější nezmeškat ani jeden zápas fotbalové utkání z fotbalového EURA a zaznamenávání si důležitých okamžiků v jednotlivých zápasech do svého fotbalového deníku. Postupem času, jak stále víc a víc poznává svou sestru Simonu, o které praktický celý svůj život nevěděl a která ho vyhledala z vlastní iniciativy, se pro něj jisté věci stávají podstatnějšími a důležitějšími, což si ovšem uvědomí, až když je nejspíš pozdě všechny chyby napravit. Nebo ne?

Musím říct, že se mi tahle knížka opravdu hodně líbila. Ačkoli se to tak na první pohled nemusí jevit - zvlášť pokud jde o ten název, který může odradit hlavně dámy, je to knížka o vztazích, která se právě dámám mohla vážně zalíbit. Je neuvěřitelně čtivá, šokující a přitom velmi odlehčeně napsaná. Ačkoli se v ní řeší poměrně závažné mezilidské vztahy není nikterak psychologická, nenudí a všechno podává s velmi lidského hlediska. Právě proto se, myslím si, drobátko liší od podobných knih, které se snaží tuto problematiku uchopit a rozvíjejí jí někdy až příliš. Proto nemůžu jinak než Fotbalové deníky všem vřele doporučit. A pokud už ste jí četli, dejte mi určitě vědět, jak se vám líbila a co na ní říkáte. Já si ráda počtu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama