Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Gerveisa

1. května 2016 v 13:26 |  Filmy podle předlohy
Ahojky moji milovaní a krásný první máj. Doufám, že to dneska náležitě oslavujete se svými drahými polovičkami a pokud zrovna žádnou nemáte tak aspoň s dobrou knihou. Já mám tenhle víkend opět čistě a ryze pracovní, takže si to moc neužiju a nějaký větší plány na čarodějnice tak jaksi padly, ale hodlám si to v týdnu patřičně vynahradit. :) Ale protože bych chtěla měsíc květen začít článkem, rozhodla sem se, že na tento den přednastavím článek, který bude věnován velmi starému, ale naprosto klasickému filmu Gervaisa, který byl natočen podle knihy Emila Zoly Zabiják. Tuhle knížku sem četla už před strašně dlouhou dobou a potom znovu ještě jednou, protože jsem jí dostala ke zrecenzování, ale na film jsem nějak zapoměla a vzpoměla si na něj až celkem nedávno. A protože sem teď měla pár volných večerů, kdy byl můj drahý v práci, rozhodla jsem se toho času využít nejen ke čtení, ale také ke shlédnutí právě tohohle filmu. A proto vám o něm teďka můžu něco málo napsat.

Nejprve tedy něco málo ve stručnosti k ději.
Představte si, že se nacházíte v Paříži v devatenáctém století. Zkuste si to představit zhruba tak, jako to bylo v Bídnících. Máte tu představu? Tak jí hlavně nepouštějte. A teď si představte krásnou mladou ženu Gervaisu a jejího přítele Lantiera a jejich dvěma syny - Štěpánem a Klaudiem, kteří do města přicházejí za vyhlídkou lepšího života, než jaký jim může nabídnout francouzský venkov. Mají poměrně dost peněz, takže si zprvu nežijí úplně špatně, ale to se samozřejmě rychle mění, protože oba hýří penězi a nešetří na horší časy, které mají brzy nastat. Jakmile se dostaví bída s nouzí, začnou rozprodávat všechny věci, které mají, takže jim v jejich pronajatém bytě za chvíli nezbude vůbec nic.

A jak už to tak bývá, začne krize doléhat i na doposud harmonický vztah mezi Gervaisou a Lantierem. Ten po čase utíká za jinou a Gervaisa zůstává sama a snaží se nějak protloukat. A pak narazí na muže svých snů. Úžasného, dokonalého a pracovitého Coupeaua, se kterým snad bude opět šťastná. A jak pevně doufá, tak tahle láska bude věčná. Jak moc se mílí a kolik sil, utrpení a strastí na ní ještě čeká, to zjistí až ve chvíli, kdy je příliš pozdě.


Před fiálním hodnocením je nutno dodat, že tenhle film získal v roce 1957 celkem dost ocenění. Za zmínku rozhodně stojí ocenění BAFTA za nejlepšího herce a herečku s čím můžu jedině souhlasit. Rakušanka Maria Schnell, představitelka Gervaisi si toto ocenění rozhodně zasloužila, protože předvedla opravdu báječný herecký výkon. Do role šťastné usměvavé a krásné ženy, které se postupem let zhroutí celý život a která se tak dostane až na pokraj té největší chudoby jakou si jen můžeme představit, se vcítila naprosto bravurně a tak autenticky, že se vám nad jejím osudem chce doopravdy brečet.

Ačkoli se film poměrně věrně drží knížky, konec je poněkud useknutý a uspěchaný. Příběh by si rozhodně zasloužil dotáhnout až do konce tak, jak ho ve své knize Zola vylíčil - navíc by to filmu přidalo jen nějakých nepodstatných 20 - 30 minut, což není tolik a i v tomto případě by se filmaři s délkou celého snímku krásně vešly do dovu hodin, což je pro dobrý film ideální časový úsek. Tohle mě docela mrzelo, ale i tak sem si film maximálně užila, protože sem od něj dstala všechno, co sem od něj čekala. Celkový dojem je tak velmi dobrý a i když se v případě zfilmovaných knih vždycky obávám toho, aby příběh nebyl zmršený, byla sem velmi mile překvapená a ve finále i celkem spokojená. Takže tomu filmu dávám rozhodně všechny čtyři palce hore. :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama