Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Prám - filmová verze

25. května 2016 v 12:24 |  Stephen King
Ahojky přátelé, dneska se trochu odkloníme od veletržních příspěvků (mimochodem pořád vás ještě čeká pár článků z těch nejzajímavějších přednášek a besed na kterých sem byla, takže se k veletrhu ještě vrátíme) a podíváme se na filmnovou verzi jedné z mnoha povídek, které má na svědomí Stephen King. Jak ste si určitě všimli, přibyla nedávno na blog recenze na Hodinu děsu, což je taková uzounká povídková knížečka, která právě obsahuje i povídku Prám, která se dočkala krátkého filmového zpracování. Prám je součástí takových kratších příběhů, které má na všechny na svědomí právě Stephen King a které byly shrnuty pod jednotný pojem Creepshow 2 - logicky je i Creepshow 1, ale o té až někdy jindy. :) Teď se věnujeme Prámu.

Je fakt, že jak knížku, tedy Hodinu děsu, tak i Creepshow a s ní spojený Prám jsem četla, potažmo viděla zhruba před rokem, ale pak sem si od Kinga dala tak nějak pauzu, protože sem četla jiné knížky, ale jak ste si určitě všimli, nedávno sem se k němu vrátila a četla Ostrov Duma Key, takže se celkem hodí vzhledem k tomu slavnýmu návratu. Ale to už sem psala v recenzi na Hodinu děsu, takže se budu věnovat raději tomu filmu, abych nezabrousila do jiných vod.

Takže...ve filmu Prám se potkáváme s partičkou mladých lidí, kteří si jednoho krásného dne vyrazí na nedaleké jezero k prámu - dřevěné ploše, kde se opalovat, ze které se dá skákat a která slouží jako takový přistávací můstek uprostřed poměrně rozsáhlé vodní plochy. Je poměrně zima, protože léto ještě naplno nevypuklo, ale to našim zas až tak moc nevadí. Ono mládí je naivní a pošetilé a právě tyhle vlastnosti se našim hrdinům stanou osudnými. Na jezeře ovšem tiše a nenápadně pluje podivně vyhlížející, možná olejová, skvrna, která se sice nejeví jako něco extra nebezpečného, ale jak je tomu i v běžném životě, zdání často klame. A obyčejný výlet se tak velmi rychle změní v boj o život.


Musim říct, že filmové zpracování téhle povídky se mi celkem dost líbilo, protože z něj nebylo nic vynecháno, nebylo tak nic přidáno a celkově se filmová podoba dost slušně držela té knižní, což je pro mne, jako pro knižního fanouška a častého filmového kritika poměrně dost důležitý fakt. Jako uznejte, milí knihomolové, že sme vždycky všichni celkem dost naštvaní, když nám filmaři zmaří nebo dokonce totálně poserou film podle knížky, kterou milujeme. To ovšem není případ Prámu a potažmo ani celé Creepshow, která je opravdu povedené a to jak po herecké, tak i po celkové grafické a střihačské stránce. Takže opět nemůžu jinak než vřele doporučit.

Pevně věřím, že u Kinga zas na chvilku setrvám a přes léto se vrhnu na nějakou jeho bichličku, kterých mi ještě pár nepřečtených v knihovničce leží a na které během pracovního procesu prostě nemám čas. Ale léto bude v mnoha ohledech a z mnoha důvodů volnější takže věřím tomu, že třeba Nespavost nebo Svědectví padne za oběť mojí letošní školní dovolené (neb školní knihovna přes prázdniny logicky nefunguje) a letní bazénové brigádě. :) O všem se samozřejmě včas dozvíte a o všem budete informováni. Zatím se mějte krásně, zachovejte mi přízeň a hlavně hodně čtěte (a klidně mi napište, co čtete, protože inspirace není niky dost). Pac a pusu všem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama