Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Virginia Woolfová - Mezi akty

7. května 2016 v 10:48 |  Moje knížky
Krásnou a snad i prosluněnou sobotu moji milovaní knihomolové - předpokládám, že je sobota prosluněná, vzhledem k tomu jak krásně je dneska, tedy v pátek, kdy píšu tuhle recenzi. A proč jí píšu v pátek, No protože v sobotu sem v práci a navíc u sebe ve sluji nemám net, takže bych vám mohla jen těžko něco napsat, že? Takže proto píšu článek v pátek a nastavuji ho na sobotu, abych vám alespoň trošku zpříjemnila víkend. Dneska se společně podíváme na moji oblíbenou anglickou autorku, která pro mě znamená opravdu hodně. A tou není nikdo jiný než báječná, neodolatelná a fantastická Virginia Woolfová a její kniha Mezi akty.

Jak určitě víte, je tahle autorka pro mě hodně stěžejní a její tvorba jak by smet. Už od ní mám přečteno naprosto všechno, ale hrozně ráda se k jejím knížkám vracim, protože jim prostě nelze odolat. Takže, kdo Virginii ještě nečetl, rozhodně doporučuju, i když upozorňuju a varuju, že to není nijak lehké čtení, i když její knížky sou poměrně uzounké, takže tím nedejte zmást. Ale pokud u nich vydržíte a pochopíte je, přinesou vám neuvěřitelný čtenářský zážitek. Tak a teď už ke knize jako k takové.

Stejně jako Paní Dallowayová - další kniha této autorky - se kniha Mezi akty odehrává v jeden jediný den. V tento den, který je stejně prosluněný jako ten dnešní a na jisté zahradě se chystá odpolední svačina - jak je, nebo spíš v jisté době bylo u Angličanů zvykem - spojená s krátkým divadelním představením. Je třeba říci, že všichni účastníci této akce sou z takové té lepší vrstvy anglického obyvatelstva. Představte si ženy v šatech s dlouhými rukávy, kloboučky na hlavách a snad možná i s nějakým tím slunečníkem, pány ve slušivých oblecích a děti v takových těch krásných námořnických šatičkách - pokud jde o chlapce - a v šatech s nadýchanými sukýnkami - pokud jde o děvčátka. Jde prakticky o dobu, v níž Virginia Woolfová žila a o lidi, kterými ne úplně pohrdala, ale přišli jí nudní a nezajímavý. A právě nezajímavý život těchto lidí a jejich myšlenky, které nejsou nikterak závratné a hlubokomyslné ukazuje Virginie Woolfová v této knize.

Ačkoli se může zdát, že se v celé knížce dohromady nic nestane, stane se tam toho až dost. Jen je třeba číst mezi řádky, vnímat to, co se vám autorka i její postavy snaží říct a nesoustředit se jen na text jako takový. Mezi akty je opravdu úžasná kniha nad kterou sem záměrně strávila více času než bych u takto útlé knížečky strávila, protože sem si to chtěla patřičně vychutnat a občas sem se k některým pasážím úmyslně vracela. Totéž bych doporučila i vám, protože díky tomu se vám pokaždé otevře jiný pohled na to, co se v tu chvíli zrovna knize odehrává a víc si všimnete zajímavých myšlenek a úvah, kterými sou knihy Virginia Woolfové proslulé.

Opět nemůžu jinak, než všem tuhle knížku a především autorku vřele doporučit. Je mi jasné, že Virginia není pro každého a plně to chápu, ale aspoň to zkuste a uvidíte. Třeba vás okouzlí stejně jako kdysi před lety mě. V brzku se taky můžete těšit na recenzi na životopis této autorky a navíc ještě na další její knížky, které budu postupně přidávat, protože sem se rozhodla udělat si pěkný jarní/letní čas právě s Virginií Woolfovou, takže vás budu zahlcovat recenzemi právě na ně. Tak mi to snad nebudete mít za zlé. :) Zatím se mějte a užijte si zbytek víkendu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama