Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Edie Parkerová-Kerouacová - Ty to zvládneš

22. července 2016 v 10:11
Ty to zvládneš - Můj život s Jackem KerouakemKrásný pátek všem národe. V dnešním článku bych vám ráda představila knížku ukazující život jednoho z mých nejoblíbenějších amerických autorů, - a ne nejde o Stephena Kinga J - který mě svého času hodně formoval a inspiroval. A tím je Jack Kerouac. Knížka Ty to zvládneš není psána přímo jím, ale jeho ženou Edie, což je rozhodně hodně zajímavé, protože kdo jiný (kromě Jacka samotného) dokáže popsat život po boku tohohle umělce, zhýralce, alkoholika a muže, který nebyl zrovna ideálním partnerem pro život, než právě žena, která to všechno zvládla? No alespoň částečně zvládla.

No, co tak nějak k tomu dodat? Knížka je to poměrně úzká na to jak velký a plný život tenhle muž vedl, ale je pravdou, že Edie nebyla - a ani nemohla být - úplně u všech lumpáren a akcí, kterých se Jack účastnil se svýma kumpánama. Zas na druhou stranu ukazuje jeho život z trochu jiný stránky než jak ho známe z jeho knih, které o něm vypovídají opravdu hodně nebo filmů či autobiografií. Edie celkem věrně ukazuje jejich společný život, který nebyl zrovna dvakrát jednoduchý.

Tihle dva si nežili zrovna na vysoký noze a často se museli potýkat s mnoha problémy a to nejen finančními, ale taky psychickými do čehož se samozřejmě odrážely problémy, které má každý zralý a někam se posouvající vztah. I přes to všechno se tihle dva, ale velmi milovali, což o jejich vztahu vypovídá mnohé. Tohle manželství sice neskončilo úplně šťastně, ale i přesto cit Edie k Jackovi nikdy úplně nevychladl. A to ani přes jeho zálety, alkoholismus a nějakou osobní rozpolcenost se kterou se musel tak nějak vyrovnávat, což rozhodně nebylo jednoduchý.

A proč mluvím o rozpolcenosti? On byl Jack tak trochu zvláštní. Na jednu stranu si moc přál takový ten klasický rodinný život se vším, co k tomu patří, ale na stranu druhou toho nějak nebyl schopen dosáhnout - což byl rozhodně drobátko schizofrenní stav. O to náročnější s ním musel život být a jeho milovaná Edie musela překousnout hodně věcí, aby jejich manželství alespoň částečně udržela nad vodou, aby se úplně nezhroutilo - což se nakonec stejně stalo, jak určitě milovníci tohohle autora a lidé znalí jeho života vědí.

Když sem tuhle knížku četla docela silně sem se vžila nejen do celkové situace, která u Kerouaců vládla, ale taky do pocitů, které Edie musela dnes a denně zažívat a s čím vším se musela potýkat. Na druhou stranu sem tak nějak pořád inklinovala k Jackovi, což se často setkávalo s poněkud rozporuplnými pocity z celkové četby. Já sem takovej ten typ ženský, co chlapovi ledacos odpustí a před kdečím dokáže přivřít oči, pokud to není něco extra závažného - samozřejmě za předpokladu, že ho fakt miluju a chci s ním žít - navíc jak tak nějak zjišťuju bych docela ráda vedla podobný život jako Jack navíc se stejnejma přáníma a snama, který se mi s mojí povahou realizujou jen poměrně těžko. :D Takže sem je tak nějak chápala oba, i když každýho jinak.

A co říci závěrem? Pokud máte tvorbu Jacka Kerouaca rádi, tak si knížku Ty to zvládneš rozhodně přečtěte, protože vám ukáže jinej směr a stranu jeho života a tak nějak díky ní nahlédneme do jeho soukromí a možná i duše, která byla taková nějaká černobílá. Za mě rozhodně palec nahoru.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama