Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Ostrov Duma Key

28. července 2016 v 15:03 |  Stephen King
Ahoj zlatíčka. Opět se mi toho nahromadilo nějak moc, takže sem se na chvíli odmlčela, ale pokusím se plnit plán a nezanedbávat vás. Na zítra pro vás mám video a o víkendu sesmolím nějaké články do zásoby. :) Te´d si ale počtěte mojí recenzi na další knížku od Krále hororu Stephena Kinga.

Stephen King, mistr světového hororu zas a znovu dokazuje jak mistrným a geniálním vypravěčem dokáže být. Prakticky každý rok u nás vyjde další jeho kniha s dalším báječným, originálním a zcela jedinečným příběhem, který své čtenáře často donutí spát při rozsvícených světlech a usínat s neklidem, který v jeho nitru ještě pěkných pár dní potom, co jej dočetl. Poslední knihou, která se mi od něj dostala do rukou - nepočítám - li Bazar zlých snů, který u nás nedávno vyšel - byl Ostrov Duma Key, který zaujímal jedno z mnoha čestných míst v mé knihovně a k jehož přečtení jsem se spoustu let nedostala.

Tohle léto na něj ale konečně došlo a já jsem tak mohla strávit několik dní a nocí s dalším Kingovým příběhem a jeho hrdiny.

Je pravda, že jsem podle velmi slibné anotace očekávala něco trošku jiného, než co mne ve finále v knize čekalo, ale i tak jsem si její čtení moc užila. Ostrov Duma Key nás, velice překvapivě, zavede na ostrov Duma Key, kam se do ústraní uchyluje solidní stárnoucí muž a spolumajitel stavební firmy Edgar Freemantle. Ten se po velmi vážném pracovním úrazu a jeho trvalých následcích stěhuje od všeho a od všech do klidného prostředí nepříliš obydleného ostrova, kde by rád v klidu dožil a urovnal si život. A že má co urovnávat - žena ho opustila a začala s poměr s jiným mužem, přišel o svůj podíl ve firmě a navíc ho trápí výpadky paměti a záchvaty nekontrolovatelného vzteku. Útěchu a jakýsi vnitřní klid mu přináší kreslení, kterému se na ostrově začne věnovat. A s překvapení zjišťuje, že k tomuto druhu umění má až nevídané vlohy.

Co však jeho i jeho sousedy - bohatou a vážně nemocnou starou Elizabeth Eastlakeová a jejího pečovatele - začne postupem času znepokojovat, jsou jakési vize nebo poselství, která se v jeho kresbách začnou objevovat. Na ostrově je totiž ukryto něco silnějšího, staršího a mnohem, mnohem děsivějšího, než si kdokoli z obyvatel Duma Key dokázal kdy představit.

Jediní, kdo s touto mocnou bytostí dokáže bojovat je Edgar, který s pomocí desítky let starých kresbiček jedné holčičky a mlhavých vzpomínek pomalu umírající Elizabeth odhaluje děsivé tajemství jedné rodiny i pradávnou historii ostrova, která měla navždy zůstat pohřbená, ale opět začala vyplouvat na povrch a zmocňovat se nejen lidských myslí, ale i jejich těl. A nezastaví se před ničím a před nikým.

Jak už jsem psala na začátku, očekávala jsem dle anotace něco drobátko jiného, než co mne při čtení čekalo. Tak nějak jsem si myslela, že zlo je v povaze ostrova samotného a nějak se prolíná do Freemantlovým obrazů, které bude stránku od stránky sílit a pohlcovat Ergarovu osobnost dokud ho totálně vysosá nebo dokud z něj neudělá krvelačné a vraždící monstrum, které páchá své zločiny právě pomoc svých obrazů.

Skutečnost byla ovšem trošku jiná. Strůjcem všech hrůz, které se na ostrově děly a dějí je zlo mnohem hmotnějšího původu, které jen léta tiše spalo a čekalo na svou příležitost. Podobně jako klaun Penniweis v Kingově knize To, které také zaslouží plnou čtenářskou pozornost.

Ostrov Duma Key mne v mnohém překvapil a navíc velmi mile. Skrývá v sobě velmi čtivý, napínavý a hrůzu vyvolávající příběh, který čtenáři nezavdá nejmenší příčinu knihu jen tak odložit. Navíc se jedná o příběh neuvěřitelně realistický, což je pro Kingovi knihy typické. A stejně jako všechny ostatní knih, které jsem od něj četla - a že jsem přečetla skoro všechny - sem si čtení Ostrova Duma Key neuvěřitelně užila a rozhodně ho můžu všem vřele doporučit.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kamča Kamča | Web | 29. července 2016 v 13:49 | Reagovat

Kinga mám moc ráda, tohle neznám, jdu do toho, díky za tip!

2 Kosmik Kosmik | 29. července 2016 v 15:24 | Reagovat

[1]: Kamčí neni vůbec zač. Je to vážně hodně dobrý. Určitě dej potom vědět jak se ti to líbilo. Budu ráda. :) O Kingovi a knížkák všeobecně si popovídám vždycky ráda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama