Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Alexandra Harrisová - Virginia Woolfová

8. srpna 2016 v 16:46 |  Moje knížky
Obálka titulu Virginia WoolfováMoji milovaní. Neb sem se opět skoro na týden odmlčela - nějak to pořád všechno časově nezvládám, tak jak bych chtěla - je třeba tuto věc napravit a proto pro vás mám recenzi na životopis Virginie Woolfový, kterej sem si nedávno koupila v jednom bazaru a hned se do něj pustila. :) Ne že bych měla úplně nutně zapotřebí se dozvědět něco ze života téhle autorky, protože toho vím dosti bez tohohle životopisu, ale přeci jen sem byla zvědavá, jak moji milovanou Virginii autorka jejího životopisu vykreslí. Přeci jen, ať už spisovatel chce nebo nechce, o každé knihy prolne aspoň kousek sebe a svých názorů.

A je fakt, že se Alexandra Harrisová dokázala představit Virginii nejen jako úžasnou spisovatelku, kterou bezesporu byla, ale také jako dceru, manželku, sestru a především jako lidskou bytost s jejími vlastními soukromími démony, kteří ji neopustili až do její smrti - a kteří ji v podstatě dohnali k sebevraždě. O Virginii toho vím a už před přečtením knížky sem toho věděla spoustu, takže sem se ve finále sice nedozvěděla nic moc nového, - až na nějaké menší detaily z jejího dětství a mládí a z jejího pozdějšího života s Leonardem - ale i tak pro mne byla knížka hodně přínosná a to především proto, že jsem zas o něco více pronikla do myšlenek a názorů této báječné autorky, která mne, v jistém směru, hodně utváří a už někdy v pubertě utvářela.

Jak už sem věděla a jak se neznalci života paní Woolfové dozvíte, neměla tahle dáma zrovna jednouché a ideální dětství. Ne že by její rodina třeba finančně strádala nebo něco podobného to opravdu ne. Virginie ovšem strádala duševně - nějak se jí nedostávalo lásky a podpory, kterou by si přála a kterou v každém směru potřebovala cítit. Lásky se jí ovšem dostávalo na místě, kde to nebylo úplně žádáno. Nebo alespoň ne v takovéhle podobě. Naše malá milá Virginie byla totiž svého čas zneužívána vlastním bratrem, což rozhodně nepomohlo ke zlepšení jejího psychického stavu, který už v mládí dost špatný. A čím byla starší, tím se její deprese samozřejmě prohlubovaly.

Možná právě proto, jak moc jí její vlastní duševní démoni obklopovaly a jak moc jí zužovaly život, byla tak báječnou a velice výjimečnou ženou s neuvěřitelně svéráznými a na svoji dobu poměrně extravagantními názory. Možná právě proto byla tak vynikající spisovatelkou, která se stala jednou z největších spisovatelek všech dob - alespoň podle mne, protože nikdo nebyl a ani nebude takový, jako byla Virginia Woolfová.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama