Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Nahý oběd

29. září 2016 v 11:13 |  Filmy podle předlohy
Výsledek obrázku pro naked lunch - filmKrásný, i když už drobet podzimní čtvrtek moji milovaní. Tak jak ste si užili volný den? Jestli ste leželi v pelechu a četli něco zajímavýho, tak mi určitě dejte vědět, co to bylo, protože inspirací na nové a dobré knihy není nikdy dost. :) No a neb sem si dneska říkala, že už dlouho nebyla žádná filmovka, jednu tu teď pro vás mám. Je to filmová adaptace knižní Williama S. Burroughse Nahý oběd, na kterou už máte recenzi pěkných pár dní na blogu - no, kdo jí nečet, má šanci, jak tu recku, tak knížku samozřejmě a ta vážně stojí za to. No a teď se teda podíváme na filmovku, která se mi teda docela dost líbila, i když je fakt, že oproti knížce to bylo hodně jiný. Ale o tom více v následujících odstavcích.

Hlavním hrdinou celého příběhu je poněkud podivný chlapík William Lee, který se živí jako deratizátor, tedy hubitel hmyzu. K tomu používá jakýsi žlutý prášek, na jehož název se mě neptejte neb si ho vážně nepamatuju. Vtip je, že tenhle prášek funguje i jako poměrně slušná droga, na které je tenhle maník čím dál tím více závislejší. A jak už to tak u drog bývá, pod jejím vlivem ztrácí smysl pro to, co je a co není skutečnost a začíná se v realitě a ve svých halucinogenních stavech poměrně slušně ztrácet. A my, jakožto diváci, se v nich ztrácíme spolu s ním a stejně jako William musíme i my rozeznat, co je a co není doopravdy. A že to není vůbec jednoduchý, to vám můžu zaručit.

On je totiž celý film podán tak komplexně, že za chvíli fakt přestanete rozlišovat co je doopravdy a co je jenom halucinace, i když sou tam samozřejmě momenty, které vás ubezpečí o tom, že tohle je naprosto nereáný. Ale i tak ve vás pořád hlodá brouček pochybností, protože tyhle scény můžou být klidně hříčkou samotného režiséra, který se rozhodl udělat z toho filmu drobátko horůrek, který skutečností klidně může být, máte-li dostatečně bujnou fantazii.

Výsledek obrázku pro naked lunch - film

Celý film tak díky tomuhle může působit schizofrenně a rozhodně si ho budete muset pustit ještě jednou nebo dvakrát než k němu zaujmete nějaký rozumný stanovisko. Mě osobně to taky chvíli trvalo, než sem to vstřebala, ale pak, když všechny ty pocity a zážitky necháte trochu uležet, dojde vám, jak báječnej film ste právě viděli. A v tom je celé jeho kouzlo. Je fakt, že oproti knížce je to trochu jinačí, ale rozhodně neudělali z mistrovského díla, jakým Nahý oběd je, nějakej sračkoidní trapnej biják béčkovýho typu. Rozhodně tedy doporučuju nejdřív přečíst knížku a pak kouknout na film abyste v tom měli nějaký porovnání, ale i tak bych řekla, že pokud nejste úplnej negramot a máte trochu přehled v podobných žánrech ať už knižních nebo filmových a dokážete vnímat náznaky a číst trošku mezi řádky, rozhodně vám tenhle snímek moc doporučuju. A na knížku taky nezapomínejte.

Zatím se mějte fajn, užívejte posledních teplých slunečních paprsků a dejte vědět, s jakou knížkou ste strávili včerejší den. Já sem za každý typ vážně moc ráda, takže se nemusíte bát. Minimálně to bude báječnej námět k diskuzi. :D Tak a to už je ode mě už doopravdy všechno. Mějte se krásně a hodně čtěte. A ještě jedna věc - pokud ste Nahý oběd četli nebo viděli i film, tak dejte taky vědět a můžeme se o tom pobavit. Takže pište - buď dolu do komentářů nebo do mejlu. A nezapomeňte mě sledovat na Facebooku a Youtube. :) Tam je toho taky spousta. A teď už vážně pac a pusu a čtení zdar.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama