Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Zloději zelených koní

15. října 2016 v 10:22 |  Filmy podle předlohy
Výsledek obrázku pro zloději zelených koníKrásné sobotní dopoledne moji milovaní čtenáři. Tenhle týden se mi opravdu moc nedaří. Co se mohlo posrat se posralo, co sem pohla pokazit já sem pokazila a tak nějak celkově je to tejden na dvě věci. Ale kvůli mejm trablům a nenáladě vás nechci ochudit o pravidelnou dávku článků, takže sem si pro vás pro dnešní den připravila recenzi na film Zloději zelených koní, který se nedávno dostal do kin. Jestli vám ten název něco říká, pak se na dobré cestě. Jde o zfilmovanou knížku Jiřího Hájíčka, na kterou sem psala recenzi prakticky nedávno. A kdo už jí četl, ví, jak děsně moc se mi líbila, takže na film sem se logicky fakt moc těšila. No a děsně moc mě zklamal. Takže proto vám o něm píšu dneska, protože mám náladu tak akorát někomu utrhnout hlavu a sepsout film, kterej se mi stejně nelíbil, betu jako dobrej kompromis. A teď už honem rychle k příběhu, protože o ten tu kráčí.

Hlavím protagonistou celého příběhu je mladý učitel Pavel, který žije jenom pro svoji ženu Karolínu a pro kamení - to znělo trochu pitomě, uznávám, ale je to tak. A pro šutříky ne jen tak nějaké. Jeho láskou, chloubou a největší vášní sou vltavíny - zelené kamínky podivných a krásných tvarů a velikostí, které jsou ve šperkařském průmyslu neuvěřitelně ceněné. A právě na těhle vltavínech by rád zbohatnul jeho dávný kamarád Kačmar, který jednoho dne zazvoní u dveří Pavlova bytu a nabídne mu kšeft, který se neodmítá. Začnou vltavíny nejen hledat po polích, ale kopat ve skalách. Čímž se ale dostávají do křížku se zákonem, který takovéhle věci nemůže nechat jen tak.

Na tomhle kšeftě, který sice moc dobře vynáší, ale nese sebou spoustu rizik však začíná doplácet vztah mezi Pavlem a Karolínou, která by si představovala život úplně někde jinde a hlavně v jiné společnosti, než v jaké se nachází její milovaný muž. Mezi oběma tak začíná vznikat docela slušná propast, kterou budou horko těžko překonávat, protože se ani jeden z nich nechce vzdát svého snu a cíle. A co si budeme nalhávat. Kačmar tomu taky zrovna moc nepomáhá. Navíc jeho přítomnost způsobí, že na povrch začíná vyplouvat jedno velké Karolínino tajemství, které by ráda před svým mužem utajila stůj co stůj. Jestli se jí to podaří a co před Pavlem skrývá se tady nedozvíte, protože to už bych prozradila až moc a to nechci. Raději se budu věnovat tomu, protč se mi ten film tak děsně nelíbil.

Výsledek obrázku pro zloději zelených koní

Nejdřív se budu věnovat tomu, co má film s knížkou společného. Stejné sou samozřejmě postavy, protože bez nich by to nebylo ono. I hledání a kopání vltavínů je prvek, který zůstal prakticky nezměněn, i když jisté odchylky tu sou. Potud bych byla v podstatě spokojená. Jenže... Pavel především nemá být učitel, ale mladý, ambiciozní a naivní student geologie, který pro svou lásku k vltavínům zahodí všechny svoje sny a plány a stejně jako ve filmu začíná ztrácet Karolínu, pro kterou by jinak i dýchal, kdyby to bylo třeba. To je první věc, která je jinak a kterou bych třeba ještě byla ochotná překousnout, kdyby byl zbytek příběhu tak jak měl být. A to nebyl.

Naprosto zbytečný a pitomý byl právě onen minulý Karolínin život, který nebyl zrovna kvakrát poctiví a v jehož čele stojí právě Kačmar. Tenhle prvek celý film naprosto pokazil a dodal mu punc tuctovosti, který tam opravdu neměl co dělat. Určitě to byl prvek zajímavý a nápaditý, ne že ne, ale neměl naprosto nic společného s knížkou, která je naprosto dokonalá sama o sobě. Takovýchle změn, vsuvek a zbytečností tu vážně nebylo třeba. Ono se může zdát, že takovýhle detail je mizivý, ale on právě docela dost zamával s celým kontextem příběhu, čím ho dokonale změnil. O tom, jak mizerně film končí rači ani nemluvím, to už bych si mohla přivodit menčí záchvat vzteku.

Zkrátka a dobře, tohle bylo úplně a naprosto špatně. Musím se přiznat, že kdybych nebyla v kině a koukala se na film z pohodlí domova, tak ho vypnu a du spát. Takhle sem ho teda dokoukala, ale spokojená nejsem ani trochu. Chápu, že se mohl líbit těm, kteří knížku nečetli, protože je to v postatě parádní příběh s hodně promyšlenou zápletkou, ktrému nechybí akčnost a napětí, ale já sem šla herdek filek do kina na Zloděje zelených koní a ty sem prostě a jednoduše nedostala. Tak nebudu psát, že se mi to líbilo, když se mi to vlastně až zas tak nelíbilo, že? :)

No nic no. Každý den není posvícení a tohle se prostě dramaticky nepovedlo. Co se dá dělat. Tak snad příště. :) Film vám ale i tak doporučuju, protože nejlepší názor si uděláte sami. A rozhodně si přečtěte i knížku, která fakt stojí za to a na kterou já osobně jen tak nezapomenu. Film tedy nemůžu hodnotit právě nejlíp, ale jestli máte jiný pohled a názor, tak sem s ním. Já si ráda počtu jiné reakce a klidně se o tom můžeme pobavit. Zatím se každopádně mějte krásně, užívejte si víkendu a hlavně hodně čtěte.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | Web | 16. října 2016 v 9:59 | Reagovat

Tak to jsi odhadla přesně, knížku jsem nečetla a film se mi líbil, byl skvělej!

2 Kosmik Kosmik | 18. října 2016 v 9:15 | Reagovat

[1]: Tak to sem ráda. Knížka rozhodně stojí za přečtení, ale fakt počítej s tim, že je to hodně odlišnej příběh :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama