Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Virginia Woolfová - Jak to vidí současník

4. listopadu 2016 v 10:13 |  Moje knížky
Krásný pítek moji milovaní. Dneska sem trochu ve slavícím modu, protože mám narozeniny, ale tím spíš, bych se s vámi chtěla podělit o moje dojmy s další knížky, kterou jsem sice dočetla nedávno, ale za svůj život sem jí četla už asi 10x. A teď tak nějak dozrál čas vám o ní taky něco říct, protože mám pocit, že o téhle autorce se v naší blogo sféře fakt nemluví. A to z jednoho důvodu. Je už pár desítek let mrtvá a to znamená, že od ní nevychází žádné novinky, kterým se knižní blogy věnují. A to je fakt škoda. Takže bych vám o ní chtěla něco napsat, protože pro mě je to velká srdcovka a ráda bych vám její tvorbu přiblížila víc. Takže asi toliko k úvodu a jdeme na to.

Jak už ste mohli z názvu článku zjistit, půjde o knížku Jak to vidí současník od mé milované Virginie Woolfové, o které už jsem tu taky párkrát mluvila. Tahle knížka je ovšem hodně jiná, než její romány. Jde totiž o eseje, takže to asi úplně není knížka, která osloví každého, ale rozhodně stojí za pozornost. Každá z kapitol se věnuje nějakému tématu a to z literárního světa. Virginia Woolfová tu rozebírá jak styl psaní jednotlivých autorů, koncepci příběhu, historické souvislosti, chování a charakteristiku postav a další a další věci.

Ve sbírce esejí Jak to vidí současník se můžete dočíst například o Chaucerovi a jeho tvorbě (mimochodem i jeho velice doporučuju k přečtení), o Jane Austenové, o řečtině jakožto jazyce v literárním kontextu, o alžbětinských divadelních hrách a o mnoha dalších věcech, které s literaturou a především s literaturou, které se Virginie věnovala a kterou vnímala jako podstatnou a klíčovou pro pochopení textu, světa a pro rozvoj myšlení obecně. Nejzajímavější a rozhodně nejdiskutovanější esejí je pak text Pan Bennet a paní Brownová, který je jedním z nejlepších textů této anglické autorky, která se věnuje podivnému, ale překrásnému vztahu těchto dvou spisovatelů a jejich tvorbě.

Takhle to může vypadat, že jde o takové nezáživné čtení a naprosto chápu, že to tak mnoha lidem může připadat, ale věřte mi, že to tak opravdu jen vypadá. Je to báječné, zajímavé a na jazyk tak neuvěřitelně bohaté čtení, že vám zaručeně poskytne mnohem lepší a plnohodnotnější čtenářský zážitek než kdejaká young adultovka nebo detektivka, která vás sice strhne a osloví, ale v celku vám vlastně nic nedá.

Tuhle knížku můžu určitě doporučit všem, kteří se o literaturu tak nějak více zajímají, studují ji nebo prstě vyhledávají náročnější a ne úplně oddechovou literaturu od které čekají, že jim doopravdy něco dá. A pokud vám můžu radit, tak po Virginii Wolfové určitě sáhněte. Ať už po jejích povídkách, románech nebo právě po těchto esejích, které sou báječně čtivé, zajímavé a neuvěřitelně obohacující. No a pokud ste už od ní něco četli, určitě dejte jak se vám četla a co si o její tvorbě myslíte. Já si o ní s vámi moc ráda popovídám.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dáša Dáša | Web | 5. listopadu 2016 v 10:56 | Reagovat

To vypadá jako hodně dobrá knížka, ten styl by mi seděl!

2 Kosmik Kosmik | 7. listopadu 2016 v 15:53 | Reagovat

[1]:Jako určitě to stojí za to. Já mám tyhle knižní vědy hrozně ráda a Virginia je v tomhle opravdu expert. Rozhodně doporučuju zvlášť pokud už ste něco v podobném duchu četla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama