Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Graham Green - Tichý Američan

15. prosince 2016 v 15:48 |  Moje knížky
Výsledek obrázku pro tichý američan - knihaČauky ahojky a krásný čtvrtek všem. Zítra konečně slavně odjíždim do Klášterce nad Ohří - těšte se na video z celýho víkendu a nějakýhotky s komentářema na facebook taky určitě přibudou během tý doby, to se nebojte. A neb sem včera dorazila pozdě v noci z Vánočního večírku z prací v poměrně pohrouženym stavu a dneska mám druhej s druhou prací tak si tak v noci řekla - v tom pohrouženy ovínění - že vám něco napíšu o jedný knížce, kterou sem četla už před docela dávnou dobou, ale pořád sem se nějak nemohla dokopat k tomu, abych vám o ní napsala.

A neb sem viděla už i film, tak se samozřejmě můžete těšit i na recenzi na tuhle recenzi. Takže asi toliko k úvodu a teď pěkně ke knížce ne? Joo a abych nezapomněla. Taky pro vás mám připravený asi 4 TAGY, který budu postupně zveřejňovat, až budu mít prostoje mezi článkama. Takže je fakt na co se těšit a do konce roku, to tady bude ještě pěkně žít. A teď už vážně ke knížce, protože tichý Američan by rád promluvil.

Tak… a jak už ste určitě z názvu článku poznali, dneska půjde o knížku Tichý Američan od anglického spisovatele Grahama Greena. Rovnou upozorňuju na to, že jeho tvorba rozhodně není pro každýho, protože ačkoli se může zdát, že je jeho tvorba taková bez šťávy a bez akce - oproti literatuře, která vychází dneska - tak je hodně výjimečná a specifická, trochu filozofická pokud se na ní soustředíte a především je třeba trochu číst mezi řádky. Graham Green vám prostě nikdy nic nenaservíruje pěkně na stříbrnym podnose až pod nos a to mám hrozně moc ráda. A nejenom u něj. Já zkrátka a dobře v literatuře ráda hledám a nemám ráda, když je příběh hned od začátku jednoznačně a detailně danej. To mě pak moc nebaví tu knížku číst. Ale zpátky k příběhu.

Tichý Američan se odehrává v 50. letech v Saigonu, kde sledujeme osudy tří hlavních postav, mezi nimiž se rozvíjí poměrně zajímavý milostný trojúhelník - ale v žádném případě zde nejde o tu růžovou kýčovitou lásku jako třeba u Sparkse, na to rovnou zapomeňte. Hlavním protagonistou příběhu je reportém jednoho místního deníku Thomas Fowler, který je zamilovaný do mladičké a krásné Vietnamky Phuong, která jisté city podobného rázu cítí i k němu. Problém nastává v okamžiku, kdy se do jejich života připlete mladý a pohledný Američan Alden Pyle, který zamíchá nejen s city Phuong, ale především s kariérou a životem našeho novináře. Pyle se ze všech sil snaží zbídačené zemi pomoci a zakládá zde polní nemocnici. Ve své horlivosti se však stále víc a víc zaplétá do tamějších tehdejších politických mašinérií a intrik, které ho můžou stát život.

Celý příběh je samozřejmě mnohem složitější a komplikovanější, než jak sme vám ho ve zkratce nastínila, ale v zásadě byste teď měli mít trošičku představu o čem tahle - poměrně uzounká - knížka vypovídá. Graham Green v ní krásně zobrazil nejen tehdejší politický systém ve Vietnamu, ale jejich kulturu, zvyky a postavení opravdu rozmanité sorty lidí. To všechno sledujeme v pozadí celého příběhu, který musíte číst opravdu pozorně a bedlivě. Nneí to tedy žádné odechové čtení na popracovní domácí relax a to i přesto, že se tak knížka svoji tloušťkou může jevit. Ale jak už jsem říkala, taková prostě tvorba Graham Greena je s pokud po jeho knížkách sáhnete, měli byste s tím počítat. Ale pokud se rozhodněte si Tichého Američana nebo jakoukoli jinou jeho knížku přečíst, dostane se vám opravdu fantasticky čtivého a zajímavého příběhu, od kterého se nebudete moci odtrhnout. A to už za trochu přemýšlení stojí ne?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama