Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Jan Štifler - Café Groll

25. prosince 2016 v 8:16 |  Moje knížky
Výsledek obrázku pro café grollAhoj moji milovaní čtenáři. Na druhý svátek vánoční jsem si pro vás připravila recenzi na knížku Café Groll, kterou jsem původně recenzovala pro web kulturne.com, ale říkala jsem si, že není nci proti ničemu, tuhle recku šoupnout i sem. Tak doufám, že sem vám do nového roku dala ještě jeden, asi poslení knižní typ na to, co číst. Mějte se krásně, užijte si zbytek svátků a uvidíme se zase v novém roce - no možná dřív, protože plánuju ještě jedno video. :) Zatím pa a hezké chvilky u pohádek.

Café Groll je jedním z mnoha prvorepublikových podniků, které se zaměřují…no řekněme, že na pánské služby poměrně lechtivého a silně erotického charakteru. Zkrátka a dobře Café Groll je bordel jako vyšitý. Ale za to na úrovni. Stojí v Českých Budějovicích v Kasárenské ulici a mezi stálými i náhodnými návštěvníky se těší té nejlepší pověsti, jakou může u svých zákazníků podobný typ podniku vůbec mít. Vede ho svérázná bordelmamá, která se svojí práce zhošťuje s grácií a elegancí a v každém směru dbá na jeho dobré jméno a především na zdraví a krásu svých zaměstnankyň.

S osudy celého osazenstva Café Groll zamává příjezd nového lékaře. Mladého a nadějného Rudolfa Slívy, který přijíždí do Budějovic po dokončení studií, aby zde započal svoji lékařskou praxi. Mezi ostatními lékaři se kvůli svému profesnímu zaměření sice netěší zrovna dvakrát velké oblíbenosti, ale mezi místními lehkými děvami se brzy stane oblíbenou a při svých návštěvách nevěstinců i vítanou společností.

Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy se k pravidelným prohlídkám ani jednou nedostaví údajně nejkrásnější a nejžádanější kurtizána Anna Václavíková, jež svým chováním ohrožuje nejen Rudolfovu praxi, ale i sebe, své klienty a potažmo i celý Café Groll. Mladý lékař tak začíná pojímat podezření, co je tahle kráska vlastně zač a proč se s ní zatím ani jednou osobně nesetkal. Netuší, že Anna Václavíková svojí (ne)přítomností zamává nejen se životem jeho samotného, ale také s celým podnikem a všemi jeho zaměstnanci. Protože každý v tomto domě má svoje vlastní osobní tajemství, svého vlastního kostlivce ve skříni. Jde jen o to, kdy se tito kostlivci rozhodnou ze zatuhlého prostoru svého vězení vypadnout a obrátit tak chod a řád věcí.

Musím přiznat, že tématem mi tato novelka Jana Štiftera připomínala román Útulek pro padlé ženy od Katy Darbyové, který jsem před několika lety četla. V českých vodách jsem se s tím ovšem zatím nesetkala a proto oceňuji nápad Jana Štiftera o něčem takovém vůbec psát. Za to dávám jedno velké plus. Proč si vybral jako hlavní prostředí svého příběhu zrovna vykřičený dům, o tom se můžeme jenom dohadovat. Podstatou ovšem je, že Café Groll je vtipné, zábavné, ale i vážné čtení, které zobrazuje nejen dobu a společnost první republiky, ale především osudy žen, jež se v této době rozhodly věnovat tomu nejstaršímu řemeslu na světě. A rozhodně stojí za to si o tom v této novelce přečíst.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nemessis Nemessis | Web | 2. ledna 2017 v 3:04 | Reagovat

pěkný blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama