Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Nick Cave - Smrt Zajdy Munroa

27. ledna 2017 v 14:28 |  Moje knížky
Smrt Zajdy Munroa, jedna z knih mého oblíbeného zpěváka Nicka Cavea, který mimochodem napsal ještě stejně dobrý román I uzřela oslice anděla a dvě sbírky básní a esejů. Všechny tyhle knížky rozhodně doporučuju přečíst a Nicka si poslechnout. Na tenhle hudební, potažmo literární zážitek totiž je tak nezapomenete. Ale dneska se bude bavit jen o jedné Nickově knize a to o Smrti Zajdy Munroa, kterou jsem kvůli projektu Listování nedávno znovu četla a trochu si tak celý příběh osvětlila a osvěžila si paměť o čem, že tenhle, poměrně kontroverzní román je. A že je kontroverzní až až, to brzy poznáte.

Smrt Zajdy Munroa je báječná v jedné věci. No, možná ve víc věcech. Na nic si nehraje. Je neotřelá, vulgární, plná drog, sexu a chlastu a přesto nepobuřuju. Ba naopak. Navíc je tak báječně a čtivě napsaná, že se od ní nebudete moci odrhnout. Její hlavní hrdina Zajda Munro sice není úplně prototyp kladného hrdiny, kterého bysme třeba v knížkách chtěli častí mít, ale přesto je to sympaťák, kterému budete potají fandit až do jeho nepříliš slavného konce, který je nevyhnutelný.

Zajda Munro je totiž přesně ten typ knižního hrdiny, kterého musíte mít rádi i přes jeho nedokonalosti. Zajda Munro se živí jako podomní prodejce kosmetických přípravků a na svých cestách po nejrozličnějších domácnostech nemá nejmenší problém svádět mladé dívky, dospělé ženy i dámy v letech. A to i přesto, že na něj doma čeká milující manželka trpící silnými depresemi a malý syn, který potřebuje trochu té otcovské péče a výchovy. Zajda Munro je prostě bídák. Ale i přes svoje špatné vlastnosti je to celkem charismatický a vtipný chlapík, na kterého se tak nějak nedokážete zlobit.

Jeho poklidný a lehce zhýralý život se ovšem obrátí vzhůru nohama v okamžiku, kdy jeho žena spáchá sebevraždu a on se o svého syna Zajdu Munroa juniora. A našeho velkého Zajdu nenapadne nic lepšího než zabalit věci sobě i synovi, nasednout do auta a vydat se na šílenou cestu za podomním obchodováním. A že to bude cesta plná alkoholu, sexu a cigaretového dýmu je více než jasné. Navíc…tahle cesta nevede nikam jinam než do pekel.

Musím říct, že při čtení knížky jsem se dobře bavila a i přes její lehkou tragičnost a životní trable našeho hrdiny. Po dočtení tohohle románu jsem prostě neodolala a opět, už po několikáté, jsem si půjčila i již zmiňovanou Oslici, na kterou se brzy chystám a s ní i Nickovi verše a eseje, které se prostě neomrzí. Smrt Zajdy Munroa prostě nemůžu jinak než doporučit. Možná to není zrovna kniha pro každého, ale pokud to nezkusíte, nezjistíte, jestli právě vy nejste tou minimalistickou cílovou skupinkou, kterou tvorba Nicka Cavea strhne a osloví. A zkusit se má všechno ne? V podstatě nemáte co ztratit. Možná pár okamžiků svého času, ale neb je čas pojem relativní nepředete zase o tolik.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majka Majka | Web | 28. ledna 2017 v 11:24 | Reagovat

To by se mi hodně líbilo, díky. O tom, že Nick Cave píše, o tom vím, ale nic jsem nečetla.

2 Kosmik Kosmik | Web | 1. února 2017 v 9:49 | Reagovat

[1]: Rozhodně doporučuju od něj něco přečíst. Romány sou fantastický, ale na básně a eseje to tak úplně nedosahuje. Ty mě třeba oslovily a tak nějak rozložily mnohem víc. Ale i romány sou boží o tom žádná :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama