Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Recenze: Klára Smolíková a Jiří W. Procházka - Tajná dvojka A+B 1. - Zločin mezi dinosaury

25. ledna 2017 v 11:25 |  Recenzní knihy
Zločin mezi dinosaury napsali Jiří W. Procházka a Klára Smolíková

Autor: Klára Smolíková, Jiří W. Procházka

Vydalo: Fragment

Poskytla: Klára Smolíková a Jiří W. Procházka

Znáte Kláru Smolíkovou a Jiřího Walkera Procházku? Určitě ano, bylo by zvláštní, kdyby ne. Manželé, spisovatelé, kolegové, lektoři…to funkcí a nápadů mají tihle dva na tisíce, ale i přes všechnu práci, kterou mají, jim to nestačí. Kromě společného psaní detektivek, které odstartovalo prvním dílem s názvem Mrtvá šelma a kolektivní práci na komiksové revue Bublifuk se rozhodli napsat spolu ještě sérii detektivek pro dospívající, které vydává nakladatelství Fragment. S ilustracemi jim pomáhá Viktor Svoboda, který také nápady jen hýří. A já mám tu velkou čest představit vám první díl z této zbrusu nové detektivní série, která mne obrovsky bavila. A to už jsem dávno dospělá. :) Takže se pohodlně usaďte a začtěte se, ať víte, co se na vás chystá v prvním díle s názvem Zločin mezi dinosaury.

Hlavními hrdiny série Tajná dvojka je sličný a odvážný chlapec Artur, který už dávno vyrostli z dětských botiček a rád by, aby se k němu rodiče chovali jako k dospělému, ale jeho přání je zatím jen pouho pouhým snem. Oni si totiž často rodiče myslí, že jejich děti zůstanou malými a zranitelnými navěky ať už je jim patnáct nebo pětatřicet. Parťačku mu dělá Barbara alias Bára, trochu hubatá, trochu drsná, ale v skrytu duše moc hodná holka, která si lehce nesmělého Artura vezme hned od začátku jejich setkání do parády a začne ho zasvěcovat do nejrůznějších tajemství a záhad, které má chuť za každou cenu rozlousknout. A milý Artur se po jejím boku z plachého a trochu neprůrazného kluka pomalu mění na odvážného dospívajícího chlapce, který si ale i tak zachovává chladnou hlavu a tak trochu mírní občas trochu zbrknou a nebojácnou Báru věčně nazutou ve vysokých punkových botách a řítící se do všeho po hlavě a trochu bez rozmyslu.

Jejich velké společné dobrodružství a zářivá kariéra tajných agentů začíná v okamžiku, kdy se jim souhrou náhod připlete do života jistý tajemný muž s jednou rukou, kterému stojí vždy po boku věrný pes s jedním okem. Krátce před školní výpravou do dinosauřího parku dostanou naši hrdinové od pana Vrchoty, kterému psa Šerloka často hlídají a venčí každý svojí vlastní kameru se speciálně upravenými brýlemi ve kterých nejenže vypadají jako skuteční agenti, ale dokonce jim propůjčují alespoň částečné super agentské schopnosti. Tenhle nenadálý dárek jim poskytne možnost posunout své bádání po okolí na vyšší úroveň a to je věc, kterou Artur s Bárou rozhodně hodlají v plné míře využít. A velmi brzy dostanou možnost vyřešit svůj první velký případ.

V nově zbudovaném dinosauřím parku, kam se Arturova a Bářina třída vypraví na školní výlet nastane elektrický zkrat v jednom z mechanických dinosauřích modelů, čímž dojde ke zničení prakticky celé expozice. Ostatně, představte si tu hrůzu sami. Stojíte uprostřed uměle vybudované pravěké krajiny. Z jedné strany se z houští pomalu vykolébá neškodný býložravý stegosaurus. Najednou se na něj z druhé strany vyřítí nebezpečný a hrůzu nahánějící Tyransaurus Rex. Tomu se ovšem kromě divokých skřeků najednou začnou z těla ozývat podivné pisklavé zvuky, které za nedlouho začnou doprovázet jiskřičky způsobené elektrickým zkratem. Ty brzy pohltí dým a kouř a milý dinosaurus se skácí na zem a vzplane. K tomu všemu si připočtěte neuvěřitelnou paniku, křik lidí, páč dětí a volání o pomoc a máte jasný obrázek toho, jak to v u chvíli na dinosouří expozici vypadalo.

Je jasné, že ke zkratu fungl nového zařízení nemohlo dojít jen tak. Pravděpodobně ho někdo záměrně poškodil. Zjistit, kdo za celou katastrofou stojí a kdo má v úmyslu celé dinosauří centrum srovnat se zemí, to je úkol pro naší super agentskou dvojku Artura a Báru. A tak vznikne super vychytaná a mega vybavená detektivní kancelář Tajná dvojka kde sice pátrání po zločinu vypadá jako legrace jak vyplnit volný čas, ale často může dopadnout i pěkně ošklivě a nebezpečně. Naše dvojka se ale nebojí ničeho a s elánem a vervou se vrhá do vyřešení případu mezi dinosaury.

Klára Smolíková a Jiří Walker Procházka společně vytvořili báječnou, vtipnou a dokonale spolu fungující dvojici, která bude všem čtenářům neuvěřitelně sympatická. Při čtení Tajné dvojky se vám Artur s Bárou stanou neodmyslitelnými a věrnými kamarády, kteří vám zpříjemní nejedno odpoledne a třeba vás inspirují k tomu, abyste probádali se svým nejlepším kamarádem okolí vašeho bydliště. Protože i vy se můžete stát tajným super detektivem a přijít tak na kloub kdejaké záhadě. A pokud už nějaké takovéhle plány máte, můžete brát knížky z téhle zbrusu nové a neuvěřitelně čtivé série jako inspirační a motivační literaturu. Takže se nebojte začít a vydat se na zajímavé a ve všech směrech napínavé dobrodružství ukryté mezi vymřelými obřími tvory a dávno zvadlými přesličkami.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama