Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Paula Hawkins - Dívka ve vlaku

20. března 2017 v 9:35 |  Audioknihy
Výsledek obrázku pro dívka ve vlaku audioknihaKrásný den, moji věrní čtenáři. Vymanivší se z pochmurné, lítostivé a bolestné letargie a žalu nad ztrátou věrného přítele a životního učitele jsem se opět vrátila ke čtení a tím pádem i kdy plnění restů, které jsem vám slíbila. V tuhle chvíli pro vás mám tedy recenzi na audioknížku Dívka ve vlaku a brzy se můžete těšit i na recenzi na její filmové zpracování. Tak se pohodlně usaďte a začtěte se - a určitě mi napište, jaký máte na tuhle knížku názor, protože já osobně jí rozhodně nehodnotím tak kladně, jako většina ostatních čtenářů.

Kniha Dívka ve vlaku se za dobu od svého vydání stala jednou z nejčtenějších a nežádanějších knih loňského roku. V knihovně se na ní dlouho čeká, v knihkupectvích je beznadějně vyprodaná, filmové zpracování bylo jedním z nejnavštěvovanějších. Není se tedy co divit, že se brzy dočkala i verzí, která je v dnešní době opravdovým fenoménem. Stala se audioknihou namluvenou hned třemi herečkami a výraznými ženskými osobnostmi českého hvězdného nebe. Ale co na té knize vlastně všichni mají? Na to se pojďme společně podívat.

Popravdě, sama tomu moc nerozumím. Knížku jsem četla, film jsem viděla, audioknihu jsem si poslechla. A stále nemám úplně jasno v tom, čím je tahle kniha tak výjimečná. Tohle poznání mi nějak stále uniká.

Dívka ve vlaku je další z mnoha detektivních thrillerů, kterými se knižní trh poslední dobou jen hemží - a máme tedy na vybranou. Hlavní hrdinkou, respektive jednou z hlavních hrdinek je alkoholička Rachel, která den co den odjíždí za prací vlakem do vzdáleného Londýna. Každý den tak stráví ve vlaku zhruba dvě až tři hodiny a co jiného se dá při takové cestě dělat, než pozorovat, co se děje venku? Navíc, když je vaše každý den tatáž? Hlavní Rachelinou vzpruhou je především jeden manželský pár, u jehož domu vlak vždy na pár okamžiků zastaví a naše hrdinka tak může nikým neviděná sledovat vývoj vztahu těchto dvou milenců. Dokonce zajde tak daleko, že jim dá vlastní imaginární jména a v hlavě pomalu konstruuje jejich možný život. Sledovat tyhle dva a přitom popíjet z maskované láhve jakýkoli alkohol, ke kterému má zrovna přístup se pro ni stane jedinou náplní dne. Až do doby kdy žena, jejíž život tajně sleduje, beze stopy zmizí.

Postupně, jak pronikáme dál a dál do spletitého děje, zjišťujeme, že Rachel může, ale také nutně nemusí mít se zmizením ženy za oknem něco společného. Jakožto alkoholička není zrovna nejvěrohodnější občanka a v okamžiku, kdy se proti ní postaví celkem jasně vypovídající důkazy, je pro ni velmi těžké dokázat, že v danou dobu na daném místě nebyla. Vzhledem ke svému alkoholismu totiž trpí poměrně častými výpadky paměti a to i několikahodinovými, kdy zkrátka a dobře netuší, kde byla, co tam dělala, s kým mluvila. A takový člověk je poměrně snadnou obětí a snadným cílem.

Dívka ve vlaku ovšem není jen o Rachel. Je také o dvou dalších ženách - Megan a Anně. Tyhle dvě mají s příběhem také mnoho společného, i když to tak zpočátku vůbec nemusí vypadat. Prakticky každá kapitola v knize je věnovaná příběhu jedné z těchto žen, jejichž osudy se v jisté části střetnou a protnou a dají dohromady jasný celek všech událostí, kterých jsem jako čtenáři a tiší pozorovatelé svědky. A pak přijde šokující rozuzlení - které možná pro bystré čtenáře zas tak šokující nebude - a dramatický závěr, který u knih tohoto žánru všichni tak nějak automaticky očekáváme.

Tohle všechno samozřejmě v Dívce ve vlaku najdeme, ale stále nerozumím tomu, čím si tak získala svět. Pro mne to byl jen další, lehce tuctový thriller, kterých mi po rukama prošlo už mraky. Je fakt, že prvek toho, jak Rachel přijde na zmizení ženy, kterou pozoruje a celé to její cestování je celkem zajímavé, ale v podstatě to není nic, z čeho bych si sedla na zadek. Ani konec nebyl nijak zvlášť překvapivý a dal se vytušit. Takže příběh dohromady nic moc. Navíc působil dost zmatečně, jak skáčete od jedné hrdinky ke druhé a ke třetí a zase zpět a chvílemi se tak můžete v ději lehce ztratit a přestat se orientovat - což je samozřejmě špatně, protože pak si knížku horko těžko opravdu vychutnáte, že?

Co ale musím bezkonkurenčně pochválit byly narátorské projevy všech tří hereček, které se ujali mluveného zpracování této knihy. V Dívce ve vlaku uslyšíte Terezu Bebarovou, Lucii Pernetovou a Petru Špalkovou. Všechny tři prokázaly jak výbornými herečkami, dabérkami a v tomto případě narátorkami jsou a že opravdu vládnou svému hlasu. Nebyly nudné ani monotónní a naopak celému příběhu dodali tak trochu na atraktivitě. Protože když selže příběh, zbude vám jen dobrý narátor, aby celkový dojem aspoň trochu vylepšil - alespoň co se audioknih týče. A v tomto případě se to povedlo, což Dívce ve vlaku vysloužilo jedno malé plus, které malinko zlepšilo výsledné hodnocení. A to je pro dnešek všechno. Víc o tom, co vás čeká v tomhle týdnu - a že toho nebude právě málo, se dozvíte na blogovym facebooku nebo instagramu, tak mě tam nezapomeňte sledovat, ať vám nic neuteče.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama