Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Rezence: Vladimir Nabokov - Lolita

15. března 2017 v 10:23 |  Audioknihy
Book cover
Název: Lolita

Autor: Vladimir Nabokov

Vydalo: OneHotBook

Poskytlo: OneHotBook


Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše. El-o-el-i-té-a: špička jazyka se vydává na třístupňovou procházku patrem... Takhle přesně začíná nejslavnější dílo ruského spisovatele Vladimira Nabokova, kterého já osobně naprosto zbožňuju. Když sem četla knížku - bylo v jedno horké sluníčkové léto - nehorázně sem se spálila neb sem chytře vymyslela, že si vlezu do bazénu do kruhu, do klína si položim 2 litry vody se šťávou, abych nebyla dehydratovaná a prostě si budu číst tam, abych se nezdržovala tím, že se budu koupat, sušit a až pak číst. Joooo jak pitomej nápad to byl sem zjistila, až když sem večer, když už sem na čtení fakt neviděla a všechnu vodu vypila, zjistila, že sem tu knížku sice za ten den přečetla, ale spálila se tak, že na sobě nesnesu ani to nejjemnější tričko. Což se za jednu stranu důkaz mojí blbosti, ale na druhou stranu je to důkaz toho, jak moc báječná, strhující a čtivá tahle knížka je. A kvůli Lolitě, stálo za to přijít o kůži. :) A teď, po 9 letech, kdy sem tuhle knížku četla, sem si jí konečně mohla vychutnat znovu v podobě naprosto božsky namluvené audioknihy. A právě o ní bych vám dneska chtěla něco povědět.

Tak nějak předpokládám, že alespoň trošku tušíte o čem tahle knížka je, nebo ste jí dokonce četli, ale je docela dobře možný, že je tu pár lidí, kteří o její existenci nemají ani páru nebo pořád váhají jestli se do ní mají pustit nebo ne. K čemuž myslím si přispívá i fakt, že je to klasika, navíc ruská klasika a to ještě ne úplně jednoduše napsaná - a jak tak v práci zjišťuju dnešní lid se těmhle knížkám spíš vyhejbá, než že by je vyhledával a čet s chutí jako třeba já. Proto je dobře, že zrovna tenhle skvost literatury nakladatelství OneHotBook vydala v audioknížce, protože - a tomu vážně věřím - ji tak přiblíží víc dnešní generaci a její čtení jí tím tak nějak zjednoduší a zpříjemní. Navíc… vzhledem k tomu jak moc kontroverzní tahle knížka je - i když v dnešní době už dávno překonaná kýčovitejma eroťárnama - by tím spíš mohla upoutat pozornost dnešních dospívajících čtenářů. Já sama sem se k ní vrátila hrozně moc ráda a opět si s chutí užila příběh Humberta Humberta a maličké Lolity. Příběh lásky, chtíče, sebezapírání, pokání, zlomeného srdce a naprosto zničené duše jednoho člověka - nebo možná dvou, podle toho jak se na to díváte.

Lolita je příběhem jednoho postaršího muže, který je vzdělaný, inteligentní, přemýšlivý a sečtělý. Navíc není úplně škaredý a je tak celkem ideální partií. Má to ovšem háček. Humbert Humbert totiž nechce jen tak kdekoho. Je milovníkem lolitek, malých, něžných nymfiček. Tichých vábivých stvoření. Malých děvčátek, která si jsou vědoma své skryté krásy a vábivosti, ale přesto jsou stále ještě nevinnými dětmi. Hravými, drzými, oprsklými a přesto tolik vábivými. Humbert to tak nějak zvládá, dokud nenarazí na dívenku Dolores, dceru svojí bytné. Ta je přesně jeho typ - typ nymfičky, kterou by si nastokrát přál držet v noci v náručí, laskat ji, hladit po vlasech a…no, do myslete si sami. Pro lásku a chtíč k téhle dívence je schopen udělat cokoli. A spalující touha, která se mu v její přítomnosti rozhoří ve slabinách, navíc nezůstává bez odezvy. Ona je totiž Dolores, naše krásná něžná Lolita si je plně vědoma moci, kterou nad muži má. A nebojí se ji plně využít - i když i v ní po tyto okamžiky cosi umírá.

Vladimir Nabokov dokázal z tohohle příběhu vytěžit maximum. Jeho styl psaní je úžasný, všechny okamžiky sou vyloženě nabytý statickou elektřinou, která vám vyloženě praská kole uší a vniká hluboko do útrob. Věřte, že pokud se vydáte na stránky Lolity, můžete velice snadno dopadnout stejně jako já, to léto, kdy sem jí četla poprví. A je možná jedině dobře, že teď není léto, protože bych při jejím poslechu dopadla rozhodně úplně stejně byť už sem o pár let starší a tudíž bych měla mít rozum.

Lolitě, potažmo Humbertovi, propůjčil hlas Miloslav Mejzlík a můžu říct, že si nikoho vhodnějšího pro tuhle knížku ani nedovedu představit. Miloslav Mejzlík je totiž muž s vynikajícím jemným a sametovým hlasem, který v sobě skrývá jakousi něžnou drsnost, jestli to tak můžu říct. Je tedy pro Nabokovu knížku naprostým ideálem, protože i ona je něžná a drsná zároveň. Navíc. Přednes tohohle herce a narátora je natolik věrohodný, že mu hrozně snadno uvěříte každé slovo, které se vám jeho prostřednictvím line do uší. Dokonce byste velice lehce mohli začít mít pocit, že si tímhle sám prošel…ale nechci ho samozřejmě kompromitovat. Chci jen říct, že je věrohodný a neuvěřitelně realistický. Dává důraz tam, kam patří, klesá hlasem nebo se na chvilku odmlčí pro umocnění dramatičnosti a…a mě došla slova. Lolita je prostě fantasticky napsaná a špičkově namluvená knížka, kterou byste neměli opomenout. Ba naopak. Věnujte jí maximum pozornosti, pokud vám zkříží cestu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama