Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Lolita - verze z roku 1997

14. dubna 2017 v 15:53 |  Filmy podle předlohy
Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše. El-o-el-i-té-a: špička jazyka se vydává na třístupňovou procházku patrem... Takhle přesně začíná nejslavnější dílo ruského spisovatele Vladimira Nabokova, kterého já osobně naprosto zbožňuju. Když sem četla knížku - bylo v jedno horké sluníčkové léto - nehorázně sem se spálila neb sem chytře vymyslela, že si vlezu do bazénu do kruhu, do klína si položim 2 litry vody se šťávou, abych nebyla dehydratovaná a prostě si budu číst tam, abych se nezdržovala tím, že se budu koupat, sušit a až pak číst. Joooo jak pitomej nápad to byl sem zjistila, až když sem večer, když už sem na čtení fakt neviděla a všechnu vodu vypila, zjistila, že sem tu knížku sice za ten den přečetla, ale spálila se tak, že na sobě nesnesu ani to nejjemnější tričko. Což se za jednu stranu důkaz mojí blbosti, ale na druhou stranu je to důkaz toho, jak moc báječná, strhující a čtivá tahle knížka je. A kvůli Lolitě, stálo za to přijít o kůži. :) A teď, po 9 letech, kdy sem tuhle knížku četla, sem si jí konečně mohla vychutnat znovu v podobě naprosto božsky namluvené audioknihy. A právě o ní bych vám dneska chtěla něco povědět.

Tak nějak předpokládám, že alespoň trošku tušíte o čem tahle knížka je, nebo ste jí dokonce četli, ale je docela dobře možný, že je tu pár lidí, kteří o její existenci nemají ani páru nebo pořád váhají jestli se do ní mají pustit nebo ne. K čemuž myslím si přispívá i fakt, že je to klasika, navíc ruská klasika a to ještě ne úplně jednoduše napsaná - a jak tak v práci zjišťuju dnešní lid se těmhle knížkám spíš vyhejbá, než že by je vyhledával a čet s chutí jako třeba já. Hodně proto oceňuju fakt, že tahle knížka nedávno vyšla i jako audiokniha a tím se tenhle příběh více přiblížit těm, kteří by třeba po klasické knížce nesáhli. O té už sem vám ale psala. Dnes je čas na to, podívat se na film, který už jsem viděla před děééésně dlouhou dobou, ale vzhledem k tomu, že tu byla nedávno řeč právě o audioknížce…mám dojem, že se hodí zmínit i film. Tak jdeme na to, ne? Žádný zdržování!


Lolita je příběhem jednoho postaršího muže, který je vzdělaný, inteligentní, přemýšlivý a sečtělý. Navíc není úplně škaredý a je tak celkem ideální partií. Má to ovšem háček. Humbert Humbert totiž nechce jen tak kdekoho. Je milovníkem lolitek, malých, něžných nymfiček. Tichých vábivých stvoření. Malých děvčátek, která si jsou vědoma své skryté krásy a vábivosti, ale přesto jsou stále ještě nevinnými dětmi. Hravými, drzými, oprsklými a přesto tolik vábivými. Humbert to tak nějak zvládá, dokud nenarazí na dívenku Dolores, dceru svojí bytné. Ta je přesně jeho typ - typ nymfičky, kterou by si nastokrát přál držet v noci v náručí, laskat ji, hladit po vlasech a…no, do myslete si sami. Pro lásku a chtíč k téhle dívence je schopen udělat cokoli. A spalující touha, která se mu v její přítomnosti rozhoří ve slabinách, navíc nezůstává bez odezvy. Ona je totiž Dolores, naše krásná něžná Lolita si je plně vědoma moci, kterou nad muži má. A nebojí se ji plně využít - i když i v ní po tyto okamžiky cosi umírá.

Musím říci, že sem tenhle film šla sledovat s velkým očekáváním, protože se mi knížka opravdu moc líbila. A byla sem velmi, ale opravdu velmi mile překvapená. Je třeba dodat, že verzí tohohle filmu je více, přesněji řečeno dvě jedna z roku 1962, druhá z roku 1997. Obě jsou amrické, byť jedna ve spolupráci s Francií a druhá s Velkou Británií. Co je ale důležité je fakt, že v tuto chvíli se budeme bavit o té novější verzi, i když teď, když tak nad tím přemýšlím se asi mrknu i na tu starší ať je co porovnávat. Každopádně verze z roku 1997 je opravdu maximálně vydařená. Je doslova přesným odrazem knihy, což je dle mého názoru pro filmovou adaptaci jakékoli knižní předlohy to jediné opravdu postatné. V hlavních rolí se představí Jeremy Irons, jakožto chlípník Humbert Humbert, Melanie Griffith jako matka svůdničky Lolity a konečně…vyrrrrbl Lolitu si zahrála báječná, od pohledu něžná a dětinská a přesto hříšně svůdná Dominique Swain, která předvedla - zvláště v některých scénách - naprosto excelentní výkon.


Pokud bych měla tedy Lolitu jakožto celek zhodnotit, dám jí hned několik palců hore a ještě u toho budu nadšeně pokřikovat, poskakovat a mávat u toho rukama. Tahle Lolita je prostě od první do poslední minuty naprosto báječným a jedinečným filmovým zážitkem, který rozhodně není špatně utraceným časem. Klidně bych na to šla i do kina, kdyby to dávali. :) Takže…stačí vám to jako maximální doporučení nejen úžasné knížky, ale především jedinečného příběhu, který si navíc můžete užít jako naprosto dokonale zpracovaný film? Jestli vám to nestačí, tak pak už nevím, čím bych vás měla ještě přesvedčit. Snad jen…co takhle trailer nakonec? Možno-li? Tak si ho koukejte pustit, užijte si ho a nezapomeňte věnovat tomuhle příběhu svůj čas a přízeň - protože si to zaslouží. Maximálně zaslouží.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama