Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Sherwin B. Nuland - Špinavé ruce

27. dubna 2017 v 17:29 |  Moje knížky
Výsledek obrázku pro špinavé ruce - knihaPředstavte si, že ste průměrnej Evropan žijícíc v 19. století. Nebo taky Evropan, kterej na tom finančně není úplně nejlíp. Zkuste si představit, že nejste jen tak ledajakej Evropan. Zkuste si představit, že ste mladá těhotná Evropanka, která zůstala sama, bez chlapa, bez peněz, bez přístřeší. Potrat je naprosto vyloučenej, rodina z vás nechce mít svobodnou matku neb to ostuda rodu a vám tak nezbyde nic jinýho než se - až to na vás příde - odebrat do místního špitálu, kde vás odrodí bůh ví kdo a než to řvoucí škvrně konečně spatří světlo světa, povrtá se ve vašich útrobách kdejakej medik. Nic moc co? Žádný růžový vyhlídky. Buďme rádi, že žijeme v 21. století. Právě věc, kterou sem vám momentálně popsala je ale hlavním tématem knížky, o které bych vám dneska chtěla něco povědět. Měla jsem jí před nějakou dobou půjčenou od svojí bývalé paní profesorky, se kterou máme fakt moc super vztahy i teď po škole a sem vážně ráda, že sem si Špinavé ruce mohla díky ní a vlastně i díky jejímu manželovi přečíst. A teď už se podíváme na celý příběh, nebo alespoň a část.

Špinavé ruce začínají v okamžiku, kdy se mladičká slečna v porodních bolestech uchyluje do zdánlivého bezpečí místní nemocnice. Je vystrašená, nesvá, zneklidněná a přístup místních lékařů a sester jí na klidu rozhodně nepřidává. Všichni se k ní chovají jako ke svobodné matce, kterou také je. Musí absolvovat nekonečnou sérii prohlídek a vyšetření, kdy se v ní šťourá kdejakej medik, což je teda dost humáč. Nakonec se jí ovšem narodí - i přes všechny komlikace, martýria a nepříjemnosti - zdravý miminko. Člověk by řek, že to bude dál docela fajn příběh o mladý svobodný mamině. Chyba, vážení přátelé. Naše hrdinka totiž za pár dní v bolestech umírá. A není sama. V nemocnicích v té době na podobné příznaky jako měla ona, umírá mnoho žen, které z různých důvodů musí rodit v nemocnici a ne pod dohledem domácího lékaře - takové jsou paradoxně brzy po porodu zdravé a čilé jako rybičky. Takže? Kde je problém?

Na to snaží přijít a taky brzy přijde odvážný a na tehdejší dobu pokrokový doktor Ignác Semmelweiss. Jak ale společnosti, která není moderním technologiím v lékařství zrovna nakloněna říct, kde vězí jádro pudla a jak je možné, že n při porodu umírá v nemocnicích víc žen, že při porodu vedeném doma? Jak to říci světu, médiím a především těm, kteří za celou tu patálii můžou? To je úkol značně nelehký a Ignáce to bude stát mnoho sil a možná i kariéru.

Špinavé ruce nejsou jen klasickou beletristickou knížkou, ale jsou především knížkou založenou na skutečných událostech a osobách. Doktor Ignác Semmelweiss skutečně existoval a skutečně se snažil přijít na problém, kterému se tahle kniha věnuje. Takhle to totiž opravdu bylo. Na tak zvanou Horečku omladnic zemřelo v 40. a 50. letech 19. Století a zejména do Všeobecné nemocnice ve Vídni, mnoho žen aniž by se tím někdo opravdu zabíval. Až na již zmíněného lékaře, který objevil původ smrtící infekce. Kde ten původ byl, vám neprozradím. Buď na to přídete sami, nebo si budete muset Špinavé ruce přečíst, což bych vám jedině doporučila.

Upozorňuju ale dopředu, že to není čtení pro každého a příznaky a důsledky Horečky omladnic sou tam dost detailně popsaný, což nemusí každý snést. To jen abyste neřekli, že sem vás nevarovala. Ani na přečtení není tahle knížka zrovna nejjednodušší, byť je tenoučká. Obsahově je to ale poměrně náročná věc, ale pokud ste sečtělej čtenář, kterýmu nevadí částečně historická a částečně beletristická knížka s opravdu drsným tématem. Nebude vám její čtení dělat problémy. Mě se četla hrozně dobře a měla sem jí přelouskanou za jedno sobotní odpoledne. A musím říct, že sem si to čtení fakt užila, byť sem z některých pasáží byla dosti znechucená. Ale s tím už musíte počítat, pokud se rozhodnete číst něco takovéhleho. Takže, pokud máte odvahu, s chutí do toho.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Veronika Veronika | Web | 28. dubna 2017 v 15:42 | Reagovat

Tohle by mě docela zajímalo.....

2 Kosmik Kosmik | 29. dubna 2017 v 14:06 | Reagovat

[1]: Je to fakt super. Ale jak řikám, je to fakt hodně realistický a drsný, tak abys pak nebyla překvapená nebo tak něco...Ale rozhodně stojí za pozornost

3 Scottbag Scottbag | E-mail | 5. května 2018 v 13:57 | Reagovat

*
*
Pictures, images and Video  3 -5  -7 -9 -12 _15 years P0rno
*
Download here: Link1: http://minurl.ru/64o7N
Download here: Link2: https://rocld.com/n8g76
*
*
*
*--

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama