Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Michale Přibáň - Všechno je jenom dvakrát

12. května 2017 v 9:03 |  Moje knížky
Krásný květnový den moji milovaní. :) Pro dnešek tu pro vás mám jednu hostovskou knížku, kterou jsem četla sice už před nějakou dobou, ale nějak nebyl prostor na to, zveřejnit na ní recenzi. Teď se ten prostor, ale tak nějak podivně vyskytnul, takže je třeba ho patřičně využít. Pojďte se teda společně se mnou podívat na knížku Všechno je jenom dvakrát, která se mi až na pár věcí fakt dost líbila a kterou vám už teď můžu jedině doporučit.

Vzpomínky na dětství jsou mnohem těmi nejšťastnějšími, které máme. Sentimentálně se v nich můžeme vracet do doby, kdy nás netížily pracovní povinnosti, nezaplacené složenky nebo nefunkční vztahy. Ale jsou ty vzpomínky, které máme skutečné? Jsou opravdu tak bezstarostné? Nebo se nám tak jen zdáli, protože děti mnoho věcí prostě nevnímají? Stejné otázky si začíná klást i Pavel Klimeš, novinář, který pomalu, ale jistě přichází o manželku, s níž se právě rozvádí, i o rodiče, kterým se úplně nezdá, že se hodlá vrtat v minulosti, která je pro ně bolestivější, než si Pavel myslel.

Pavel se ovšem svého záměru nehodlá za žádnou cenu vzdát a stále hlouběji se noří do vzpomínek na svoje dětství, respektive na jednu jeho část - na letní dovolené v horské chatě v Krkonoších, na partu kamarádů, s nimiž se tam rok co rok setkával i na všechny dospěláky. S odstupem však zjišťuje, jak drsná byla doba jeho dětství a v jak velkém strachu jeho rodiče a rodiče jeho kamarádů žili. Jak moc si museli hlídat každé slovo, každý názor, každý televizní nebo rozhlasový pořad…zkrátka a dobře, že to nebyla ta krásné a bezstarostné období, za jaké ho Pavel tehdy považoval.
Abychom uvedly věc na pravou míru, je třeba říci, že Pavel vyrůstal a dospíval v době normalizace. V době strachu se Státní bezpečnosti, udavačství a nesmyslného zatýkání či vyslýchání. I přesto je ale jeho dětství a vzpomínky s horskou chatou spojeno s nespoutaností a slunnými dny, s první dětskou láskou a dalšími dětskými radostmi.

Ty se ovšem lehce zakalují právě v souvislosti s jeho současným pátráním po pravdě a po tom, co se doopravdy ten poslední den po kterém už se do Krkonoš nevrátili, vlastně stalo. Kdo byl tehdy skutečným udavačem a kdo byl jen nevědomou obětí doby a politické situace? Kdo byl zrádce a kdo přítel, který se vždycky všechno snažil zamaskovat, zahrát do outu a zachránit co se dá?

Román českého autora Michala Přibáněho je báječně napsanou knihou, která má sice pomalý rozjezd, ale o to větší jízda to je potom, když se překoušete zhruba její první třetinou. Autor v ní kombinuje hned několik různých žánrů od detektivky, přes autobiografii, což knize dodává na atraktivnosti a zajímavosti. Michal Přibáň hodně pracuje s popisy prostředí, jednotlivých i okamžiků a vytváří tak docela dobře fungující příběh, jehož každá další kapitola vás nutí pokračovat ve čtení.

Jedinou věc, kterou bych knize Všechno je jenom dvakrát vytkla byl závěr, který nebyl nejlépe podaný a prvek, díky kterému se celý problém vyřešil a vše se vyjasnilo - a který vám samozřejmě nemůžu prozradit abych vám nezkazila prožitek s knížky - byl zbytečný a do celkové koncepce příběhu vůbec nezapadal. Přišlo mi, že byl takto podán jakoby na efekt a že si jím autor hodně zjednodušil práci. Působ trochu jako by Michala Přibáněho už psaní nebavilo a chtěl mít celý ten proces co nejrychleji za sebou. Což celkový dojem z knížky hodně sráží. A to je opravdu škoda, protože jinak se čte tato kniha velice dobře, je napínavá, strhující, zábavná…je v ní zkrátka vše, co byste od dobře napsané knihy čekali. Tak proč její hodnotu srážen odfláknutým koncem, který by měl být jejím vrcholem?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Simona Simona | Web | 13. května 2017 v 11:23 | Reagovat

Tohle téma by mě hodně zajímalo, díky!

2 Kosmik Kosmik | Web | 18. května 2017 v 9:22 | Reagovat

Určitě to stojí za to - ten konec trochu pokulhává, ale jinak je to super čtení. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama