Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Robert Browning a Elisabeth Barrerttová - Mé nebe za tvou zem

3. května 2017 v 9:39 |  Audioknihy
Audiokniha Mé nebe za tvou zem je silnou výpovědí citůKrásné třetí máj moji drahouškové. Pro dnešní den pro vás mám recenzi na jednu naprosto božskou audioknihu, kterou sem nedávno poslouchala. Jde o načtené dopisy mezi dvěma básníky, jejichž tvorba je pro mne hodně důležitá a ztěžejní. Takže jsem moc ráda, že jsem si je mohla nejen několikrát přečíst, ale taky poslechnout a teď vás o tom trochu zpravit. :)

Básník odjakživa svou tvorbou odhaluje svými verši čtenářům kus své duše. Odkrývá ji, obnažuje a nechává ji volně se vznášet mezi metaforami slov a promlouvat ke čtenářům tak, jak to dokáže jen on. Každé takové odhalení je velmi osobní a intimní záležitostí, protože odhalit jiným lidem naplno své nejniternější pocity je věc, které se neodváží každý. Dva z největších básníků své doby Robert Browning a Elisabeth Barrerttová, později známá jako Elisabeth Barrertt Browningová, se ve svých verších odhalili více než kdokoli jiný.

A zašli ještě mnohem dál. I když si to tehdy ještě neuvědomovali, měla se jejich nejsoukromější, citem oplývající korespondence, která je stejně poetická jako jejich básně, dostat mezi jejich čtenáře a obdivovatele. Stalo se tak o mnoho a mnoho let později, kdy se na pultech knihkupectví objevily tyto dopisy v knižní podobě a odhalily skutečný vztah těchto dvou básníků, kteří k sobě chovali velmi silný přátelský vztah, jenž se měl brzy přetavit v ryzí lásku. A jelikož je dnešní doba příznivá pro převádění knih do jejich audio podoby, můžeme si tyto dopisy dnes vychutnat právě i jako audioknihu.

V jednotlivých dopisech se dozvídáme nejen o hlubokém přátelství, které během let mezi těmito dvěma básníky vzniklo, ale také o lásce, které se oba jistou dobu bránili ze strachu, aby nadobro nezničili právě tolik silné pouto přátelství. Jak ale víme nakonec tuto křehkou hranici mezi přátelstvím a láskou překročili a stali se tak věrnými a oddanými partnery a nakonec i manžely, které spojovala nejen láska jednoho k druhému, ale také láska k literatuře a psaní.

Ale jejich dopisy nejsou jen o vztahu mezi nimi, jsou také o jejich postojích k lidem a ke světu a nahlédneme i do nitra jejich básnické tvorby i nejsoukromějších myšlenek, které se odvážili svěřit jeden druhému aniž by tušili, že je jednoho dne bude číst a znát prakticky celý svět.

Při poslechu této audioknihy se mi často zdálo, že je korespondence Roberta Browninga a Elisabeth Barrerttové pro hlasité čtení jako stvořená. Jejich dopisy jsou neuvěřitelně poetické, plné vášně a citů, které se už se dnes příliš nenosí. Nebo se alespoň nedávají tolik najevo. Jiří Adamíra a Irena Kačírková dokázali tyto dopisy pozvednout na úplně novou úroveň a svých narátorských úkolů se zhostili více než dobře. Jejich přednes je naprosto dokonalý a to jak již zmíněných dopisů tak i básní obou představitelů, kterými je jejich korespondence doplněna. Mé nebe za tvou zem je neobyčejnou audioknihou, která si mezi milovníky poezie rozhodně najde svoje příznivce a pevně věřím tomu, že okouzlí nejednoho z nich, stejně jako mne.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama