Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Stephen King - Temná věž 2. - Tři vyvolení

16. května 2017 v 9:10 |  Audioknihy
Ahooooj všem. Víte jak mám ráda Stephena Kinga, že jo? A víte jak moc mám ráda Temnou věž? A že je Roland, hlavní hrdina týhle naprosto boží a epický ságy, mojí velkou platonickou láskou? No, kdo mě sleduje tak to ví už dávno, kdo je tu novej, tak to ví teď. Každopádně mám radost, že se vydavatelství Audiotéka rozhodlo vydat tuhle nejbožejší sérii na světě v podobě audioknihy. A díky tomu si můžete u mě na blogu postupně přečíst recenze na jednotlivé díly. Pokud vám unikla recka na první díl, na Pistolníka, trak si jí samozřejmě můžete zpětně přečíst, což bych vám docela doporučovala. A velké upozornění. BACHA NA SPOJLERY!!! Takže jestli se chystáte tuhle sérii číst, nebo už jí čtete a ke druhému dílu ste se ještě nedostali, tak pokračujte jenom na vlastní nebezpečí. :D

Ka je kruh, který se stále točí. To už ví každý, kdo četli nebo poslouchal tu nejúžasnější sérii, jaká se mi kdy dostala do rukou. A ten, kdo nás čte, ví, že je jí Temná věž od amerického autora Stephena Kinga. Celou tuto monumentální a naprosto epickou sérii se nedávno vydavatelství Audiotéka rozhodlo vydat jako sérii audioknih jejímž narátorstvím byl pověřen Libor Terš, který se svého úkolu zhostil se ctí a elegancí. V jeho podání je Temná věž ještě zajímavější a pohlcující, než jakou je v podobě klasické knihy.

S jejím hrdinou, pistolníkem Rolande z Gileadu jsme se rozloučili v okamžiku, kdy téměř dostihl Muže v černém a přesně tam také začneme. Ve druhém díle s názvem Tři vyvolení se pistolník probouzí na pláži, kde je napaden a těžce zraněn podivným vodním tvorem. Ani to ho však neodrazuje od jeho cíle dojít k Temné věži a zabít Karmínové krále. Na příkaz orákula, se kterým jsme se setkali v prvním díle této série, se vydává podél pobřeží, aby našel tři osoby, bez nichž nemá dle věštby šanci svůj úkol splnit.

Sžírán horečkou a rychle se šířící infekcí přichází k prvním ze tří dveří, které ho zavedou do našeho světa. Díky nim tak potkává drogově závislému mladíkovi Eddiemu, těžce zraněné dámě Odettě a mladému chlapci Jakeovi - se kterým už jsme se mohli na krátko setkat v Pistolníkovi. A jak brzy poznáme je Jake velmi podstatnou a důležitou postavou pro celou sérii i pro Rolanda samotného. Právě on totiž může být klíčem k mnohým hádankám a k odpovědím na otázky, které si v sobě Roland nese už od svého dětství.

Tito tři, Tři vyvolení, pocházející z různých časů a dob naší historie, se stanou na Rolandově cestě nejen věrnými přáteli, ale také spojenci proti nástrahám, které jim temná síla Karmínového krále háže pod nohy. Ačkoli mají tito tři Rolandovi jeho cestu usnadnit, z počátku ji spíš silně komlikují. Především neznalostí jeho světa, chybějícími dovednostmi a znalostmi ve střelbě, kterou Roland považuje za naprosto samozřejmou a především psychickými nestálostmi, které si s sebou přinesli ze svého světa. Na všem se dá ovšem pracovat, všechno se dá napravit a pokud je vůle a máte kolem sebe ty správné lidi dá se překonat jakákoli překážka.

Tři vyvolení jsou ještě napínavější a epičtější než Pistolník, který je spíš jakýmisi pomyslnými dveřmi, které nás zavedou do světa, který se hnul. Ve druhém díle série Temná věž začínáme pomalu přicházet na to, jak moc je tento a náš svět propojen, jak spolu souzní, jak se navzájem prolétají a jak moc ovlivňují události v jednom události v tom druhém. Aniž bychom si to my, nebo Roland se svými přáteli uvědomil.

Pokud jste se ještě k této sérii nedostali, můžu vám ji jenom doporučit. Je pravda, že to asi není příběh úplně pro každého, protože je nejen velmi dlouhý a spletitý, ale také dost komplikovaný a zamotaný. Je v něm spousta odkazů na postavy z jiných Kingových knih nebo na nejrůznější značky, místa a události, které nám nejsou tak úplně blízké. I přesto, je ale Temná věž naprosto strhující čtení, které ocení každý, kdo si potrpí na fantasy literaturu, která ale není nijak prostinká, fádní a jednoduchá. A v podání Libora Terše je tato série opravdovým zážitkem nejen pro čtenářskou duši, ale také pro sluch.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Svatá celebrita Svatá celebrita | E-mail | Web | 16. května 2017 v 9:24 | Reagovat

Podívejme se do minulosti, pořád se pracovní doba zkracuje, protože se vše; automatizuje, optimalizuje, digitalizuje, globalizuje, kontejnerizuje, robotizuje, atd. proč bychom nemohli dělat týdně místo 40 hodin jenom 10 hodin, pokud se zavede v EU jenom úkolová mzda, a zakáže se časová mzda, tak zvládneme za 10 hodin to, co jsme dříve dělali 40 hodin, podívejme se na načítání stránek, některá stránka se načítá dlouho, a jiná se načte rychle, je to jenom o optimalizaci.
Lidi nejsou ekonomičtí galejníci, aby museli zde jenom pracovat na sobeckou lakomou elitu, která si zde žije v ekonomickém ráji. Proč bychom nemohli mít místo jednoho starého prezidenta 12 mladých prezidentů (věk od 25 let, do 45 let), tolik profesorů zde chce dělat prezidenta a pokud budeme volit na pět let 12 prezidentů co jsou profesory na vysoké škole, tak bude zde s prezidenty i spokojenost, prezidenti budou sedět u kulatého stolu, a zde se na všem pomocí hlasování dohodnou, prezidenti dostanou statisticky průměrný plat v naší republice (27 000 Kč hrubého) aby poznali, jak se lidem žije za průměrný plat.
Pokud někdo z prezidentů onemocní, tak to nijak neovlivní chod státu, jsou věci na kterých se nesmí šetřit, mnoho lidí dneska nemá jisté zaměstnání, a zkrácení týdenní pracovní doby ze 40 hodin týdně na 10 hodin týdně vytvoří v EU obrovské množství pracovních míst, a zaměstnáme tak bez problémů v EU i lidi co věří v Islám nebo na Hinduismus, na pomocné práce ve stavebnictví a na úklidové práce, za minimální mzdy, a nebudeme je muset ekonomicky nijak už podporovat, kdo poctivě v EU nepracuje, ať v EU taky nic už nejí.

2 Simona Simona | Web | 17. května 2017 v 16:12 | Reagovat

Já vůbec nevím,  proč mi ta trilogie od Kinga doposud míjela. Hůůů, díky za připomenutí, o prázdninách si napravím mezeru...

3 Kosmik Kosmik | Web | 18. května 2017 v 9:24 | Reagovat

[2]: No hlavně to neni trilogie, že jo - těch dílů je celkem 8 :) Ale stojí to za to, jen upozorňuju, že je to hodně epický a náročný čtení. Žádná extra oddechovka... Ale o to lepší

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama