Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Recenze: Jan Šuba - Iluze doby

17. července 2017 v 8:43 |  Recenzní knihy
Název: Iluze doby

Autor: Jan Šuba

Vydalo: makniha.cz

Poskytlo: makniha.cz


Ahojky všichni. Dneska tu pro vás mám další recenzi na knížku od makniha.cz a tentokrát přímo od strůjce tohohle projektu. Jmenuje se Iluze doby a musím říct, že ačkoli jsem jí úplně neměla v plánu číst a dostala jsem jí spolu s knížkou Cesta tak nějak jako bonusovku, dost se mi líbila. Mám k ní sice pár výhrad, ale oproti Cestě, která fakt nestála dohromady za nic, bylo tohle velice milé a poměrně dost poctivě udělaná čtení.

Jak se z anotace dočteme, pojednává tenhle stoprocentně smyšlený příběh o jednom muži, který nám, jakožto čtenářům neznalým události 21. století vypráví, co všechno se v tom období lidských dějin událo. Celý příběh se odehrává na jakési fiktivní planetě ve fiktivním městě, které působí dost scifozním dojmem byť se v tomhle světě odráží právě události naší doby - možná je to náš svět o mnoho set nebo tisíc let později, přiznávám, že tohle mi tak nějak uniklo a mátlo mě to neb sem si nebyla úplně jistá, kam bych ten příběh měla celkově situovat. Ale to ve finále není to nejpodstatnější, takže to nebudu nějak víc rozebírat.

Celá koncepce a provedení téhle knížky se mi dohromady docela líbila, i když mám dojem, že se s tímhle nápadem a s celkovým námětem - kdy hlavní postava nejenže podává svědectví o našem současném století, které moc dobře známe, ale zároveň tuhle dobu a její hlavouny kritizuje - nevím, jestli kritizuje není úplně silné slovo, ale můžeme to tak vyložit - a zaujímá k ní docela negativní postoje (v některých věcech, ne ve všem samozřejmě). Tenhle motiv se mi hrozně moc líbil a při čtení Iluze doby sem si vzpomněla na knížku Štika v rybníce, kterou sem četla asi před 6 lety a která v podstatě řešila stejný problém byť člověka v této době žijící. A možná to je důvod proč sem z touhle knížkou měla dva zásadní problémy.

Za jedno už sem něco podobného četla, takže to pro mě nebyl úplně nový a originální námět, ze kterýho bych se posadila na prdel, byť moc dobře pro vedený pokud vezmeme v úvahu, že Iluze doby je prvotina. A za druhý mi trochu vadil ten sci-fi nebo postapo svět. Myslim si, že pokud chtěl autor napsat něco takovéhleho nemusel vůbec zabřednout do tohohle žánru a mohl to spíš pojmout jako román společenský, což by třeba pro mě jako pro čtenáře bylo mnohem přijatelnější a zajímavější čtení.

Když se podíváme na jednotlivé kapitoly téhle knížky zjistíme, že je to v podstatě sled jakýchsi vzpomínek a úvah, což je další věc, která byse dala udělat jinak. Viděla bych to asi takhle. Buď měl autor psát román a tím pádem tomu měl dát náležitou podobu a formu nebo měl zůstat u úvahového stylu psaní a vydat Iluzi doby jako knížku úvah, což by taky nebylo vůbec špatné. Tahle kombinace, která ve finále nebyla ani jedním z těhle žánrů dost dobře nefunguje - alespoň pro mě ne a spíš to na mě v celku působilo dost zmatečně a rušivě. K té zmatečnosti navíc přispíval i fakt, že autor skáče od jednoho k druhému a zase zpátky bez nějakých propojení a návazností, což taky není pro čtenáře úplně nejideálnější.

Iluze doby má v sobě v podstatě spoustu začátečnických chyb, které dělá každý začínající spisovatel a které se dají velice snadno vyeliminovat a vypilovat. Ačkoli mám k téhle knížce nějaké ty výhrady musím ji v celku vlastně pochválit. Styl psaní je fajn, i když opakování slov v jednom odstavci bylo zbytečné a dala by se nahradit jinými nebo by mohla být zcela vypuštěna z textu, nápad se mi taky moc líbil a hlavní hrdina byl v podstatě docela sympaťák.

Takže je to celé tak nějak půl na půl. Což je na prvotinu vlastně hodně slušné a jisté začátečnické nedostatky se dají velice snadno vypilovat, pokud na sobě autor zapracuje a bude psát dál. U mě má rozhodně maximální podporu a už teď sem docela zvědavá, čím, respektive jakým příběhem mě překvapí do buducna.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama