Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Reecenze: Patrick Ness - Volání netvora

20. září 2017 v 11:08 |  Audioknihy
Book cover

Autor: Patrick Ness

Vydalo: One Hot Book

Poskytlo: Audiolibrix


Moji milovaní čtenáři. Kdo mě už nějakou dobu sleduje, tak moc dobře ví, že já kolem knížek nebo filmů nemám ráda takové ty humbuky a záchvaty šílenství. Právě proto vám pár recenzí přináším třeba i s několikaměsíčním zpožděním. A dělám to z jednoho prostého důvodu. Když je nějaká knížka, audioknížka nebo film horkou novinkou, vidíte ji všude. Na webech, blozích, youtube kanálech, na plakátech v metru…prostě všude.

A tak jak rychle tohle šílenství začíná, tak rychle i opadá a pak po příběhu neštěkne ani pes. A to je myslím si velká škoda. Takže pro vás mám v tuhle chvíli recenzi na audioknížku Volání netvora, kterou jsem dostala na recenzi od společnosti audiolibrix, jejich mobilní aplikace je úplně úžasná (jen tak mimochodem).

Já jsem tuhle audioknížku poslouchala už před létem právě kvůli filmu, na který jsem se chystala do kina. Knížku jsem četla kdysi hooodně dávno ještě v tom krásném starém vydání, takže jsem věděla moc dobře, do čeho jdu a přiznám se, že jsem byla zvědavá, jak bude její audio verze zpracovaná. A víte co? Byla úplně senzační. O filmu vám napíšu někdy jindy, ale ani o názor na něj nepřijdete. A teď už k audioknížce.

Volání netvoraAsi netřeba úplně připomínat o čem tenhle příběh, protože věřím tomu, že právě kvůli tomu velkému filmovému boomu všichni moc dobře víte, o co jde, ale přesto si neodpustím pár řádek lehce shrnující děj. Na počátku příběhu, který není nijak náročný na čtení ani nijak rozsáhlý, se setkáváme s dospívajícím klukem Conorem, který má opravdu vážně nemocnou maminku. A babičku, se kterou se zrovna dvakrát nemusí. Conor navíc sám za sebe i za svojí mamku přebírá v jistých fázích její nemoci - kdy to není vůbec dobré a kdy prostě jako matka nemůže vůbec fungovat - veškerou odpovědnost, což je na dospívajícího kluka celkem těžký úkol. Conor si ovšem nikdy nestěžuje, neposteskne si, nefrfňá…a se vším se pere tak nějak sám. A to nejen s horšícím se zdravotním stavem jeho matky, ale taky s běžnými problémy dospívajícího kluka, šikanou ve škole a svým výrazným vybočením z běžného kolektivu. To, že si nestěžuje, ovšem neznamená, že ho věci netrápí. Že toho na něj někdy je moc. A že by občas potřeboval prožít den jako úplně obyčejný kluk.

Není se tedy co divit, že ho jednoho dne navštíví Netvor - obživlý tis, nebo je to možná duch toho stromu, který se rozhodne vyprávět po několik večerů Conorovi příběhy. A nejsou to jenom obyčejné příběhy. Díky nim se Conor, aniž by to sám tušil, postupně vyrovnává se svojí situací a problémy, nachází v nich řešení a jakýsi vnitřní klid. Netvor ho však chce dostat ještě dál. Někam, kam se Conorovi vůbec nechce. Daleko do hlubiny jeho duše, kam tenhle malý kluk uzavřel a na několik západů uzamkl všechny svoje starosti a trápení.

A co se mi na tomhle příběhu líbilo? Vlastně všechno. Byl to příběh malého kluka, který se musí potýkat s tím, že jeho máma umírá (ale nebylo to prvoplánový, nehrálo to na city a to všechno bez takovejch těch kýčovinek) a který má do toho všeho ještě svých problémů dost. Hodně se mi líbil prvek Netvora, kterého každý čtenář může vnímat úplně jinak. Může to být Conorův imaginární kamarád, může to být klidně jeho atler ego, které je silnější a odvážnější, než je Conor sám, může to být klidně i otcovský vzor a takový ten silný otcovský prvek, který v jeho života chybí. Anebo to může být něco úplně jiného. To už je asi opravdu na každém z vás.

Navíc to byl fakt úžasně čtivý, dojemný (ale ne akutně a prvoplánově) a v každém směru úžasný příběh, který rozhodně stojí za přečtení. AS když mluvíme o audioknížce, tak je samozřejmě potřeba pochválit úžasný přednes Jana Vondráčka, kterého já osobně mám zafixovaného jako herce pohádkového (a to většinou hrál nejrůznější zloduchy). Jan Vondráček dokázal z téhle knížky udělat ještě něco většího, mocnějšího a tak nějak dodat tomuhle příběhu jistou přidanou hodnotu, což je pro mne, jako pro posluchače hodně důležité.

Co se audioknížek týče, tak já jsem hodně náročný posluchač. K tomu aby sem i ta knížka líbila totiž nestačí jenom dobrý příběh, ale především kvalitní přednes, kde narátor nejen čte, ale i tak trochu hraje, mění hlasy a dodává příběhu, který zrovna poslouchám tu správnou atmosféru. A hodně taky vnímám doprovodnou muziku, která buď doprovází čtený příběh, nebo je jasně daná v okamžiku, kdy jedna kapitola končí a druhá začíná. A tohle všechno splňuje Volání netvora na jedničku. Takže za tohle má vydavatelství One Hot Book, které tuto knížku nechalo připravit i jako audioknihu velký palec nahoru a Jan Vondráček stejně tak. On se totiž perfektně hodí k takovým těm napínavým dětským příběhům s duší, které v sobě ukrývají mnohem víc, než jen obyčejný příběh pro dospívající. V jeho hlase je totiž jisté kouzlo, drajf a čistota, která je pro má ouška naprosto extatická.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama