Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Rozhovor s Janem Vlasákem, vypravěčem audioknihy Nekonečný příběh

21. prosince 2017 v 13:00 |  Audioknihy
Ahoj moji milovaní čtenáři a především příznivci audioknížek. Jak jste určitě zaregistrovali, nedávno se na blogu objevil článek slavnostně oznamující vydání další - určitě fantastické - audioknížky z produkce One Hot Book. Tentokrát jde o příběh, který spolu s jeho hrdiny stále znovu a znovu a znovu…je to totiž Nekonečný příběh. A ten určitě všichni moc dobře znáte. Takže pokud jste si ho vy nebo kdokoli z vašich blízkých oblíbili ať už ve formě knížky nebo filmu, určitě zavítejte na web One Hot Book a pořiďte si tenhle úžasný příběh plný fantastických zvířat, příšerek, skřítků a dalších více či méně kouzelných potvůrek. A neb bych vás na tuhle audioknížku ráda nalákala jak jen můžu nejvíc, přináším vám dneska rozhovor s hercem a orátorem Janem Vlasákem, který tomuto příběhu propůjčil svůj hlas.

Jan Vlasák (* 1943)
Vystudoval brněnskou JAMU a následně se stal členem souboru divadla v Uherském Hradišti. Prošel mnoha scénami (Divadlo Petra Bezruče, Státní divadlo, Divadlo E. F. Buriana, Státní divadlo v Brně, Realistické divadlo, Rokoko i Národní divadlo), v současné době je členem souboru Městských divadel pražských. Účinkoval v řadě televizních inscenací a seriálů (Tři králové, PF 77, Hodina tance a lásky, Cesty domů, Cirkus Bukowsky, První republika, Svět pod hlavou), ale rovněž filmů (Výchova dívek v Čechách, Milenci a vrazi, Vratné lahve, Báthory), příležitostně spolupracuje se zahraničními produkcemi (snímky Duna, Hostel), mnoho let exceluje v rozhlase a v dabingu. Dále účinkuje v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Atlas mraků (2013), Mycelium I-IV (2014-2017), Muž jménem Ove (2014, Absolutní vítěz ceny Audiokniha roku 2014), Porodní bába (2016), Maigret 1-3 (2016-2017), Praha noir (2016), Knihy džunglí (2017) a Pohádky k neuvěření (2017).


Vnímáte nějaký rozdíl mezi tím, když čtete pro děti a když čtete pro dospělé?
Já vnímám stejně silně vyprávění pro děti jako vyprávění pro dospělé. V tomhle byl úžasný Karel Höger, kterého všichni znají. V něm mám obrovský vzor - ne že bych ho opakoval nebo napodoboval, to by bylo blbé -, ale ten vztah k němu, ta jeho živost, ta jeho schopnost vytvořit atmosféru a propadnout se do příběhu, zajímavě ho uchopit a barvitě vyprávět s pochopením pro dětskou duši, pro takový ten opravdový naivismus, který v každém dítěti je. To mě lákalo a při čtení mě baví.

Nekonečný příběh je přesně o tom propadnutí se do příběhu… Jak se vám líbila knížka jako taková?
Knihu jsem přečetl jedním dechem, a to už jako starej chlap. Mrzí mě, že jsem se s ní nesetkal, když jsme měli malé děti, že bych jim to s chutí četl, že by je to vcuclo. Když jsem se k tomu příběhu ale dostal teď, byl jsem úplně nadšený, bavil mě a mám obrovskou kliku, že jsem jej mohl načítat.

Nekonečný příběhDokázal byste zprostředkovat, co se vám na Nekonečném příběhu nejvíc líbilo?
Michael Ende je především bravurní spisovatel, řemeslník, který umí úžasným způsobem vyprávět. Příběh má několik rovin - jednu realističtější a druhou pohádkovou, fantazijní. A to, jak se prolínají dva světy - obyčejný svět toho kluka a svět fantazie -, je zázračné, magické, to člověka nenechává chladným. To jsem si užíval.

Když jsem byla malá, byl obrovsky populární film… Ani s tím jste se nesetkal?
O filmu jsem slyšel, ale mně se líbí tahle psaná a vyprávěná forma, kdy se můžete nechat vtáhnout, můžete povolit uzdu fantazii a proběhnout se labyrintem příběhů.

Nekonečný příběh je vlastně kniha pro děti… Hráli jste si s režisérem s hlasy jednotlivých postav?
V audioknize jsou vděčné situace, které si při čtení můžete vychutnat. Já si dopředu nepřipravuju, jak bude mluvit třeba drak Falko, ale když se dostanu do té nálady, tak mě to v tu chvíli prostě musí napadnout. Nijak vědomě to nezkouším. Když sami čtete pohádky dětem, taky nepřemýšlíte, jak budete dělat šprýmy coby kašpárek… Prostě vás najednou něco napadne a už to tak děláte. Nechávám to na momentálním impulsu a nápadu, a když se mi to líbí, tak v tom pokračuju. Abych byl konkrétnější: v Nekonečném příběhu jsou například takoví dva staří skřítci, zapálený vědec a jeho žena. On zkoumá oblast, ze které se nikdo nevrátil - tudíž je strašně horlivý, aby o té oblasti získal nějaké vědomosti. Takže mi z toho vyplynulo, že mluví poněkud křečkovitě…

Co byste vzkázal posluchačům?
Doufám, že se to podařilo. Nekonečný příběh pro mě byl trošku zázrak. Už když jsem načítal audioknihu Muž jménem Ove, byla to pro mě úžasná role, kdy jsem se do příběhu propadl. A tohle je podobně vtahující zážitek, jenže je to navíc pro malé i velké…

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama