Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Recenze: Klára Smolíková a Jiří W. Procházka - Tajná dvojka A+B 3. - Zbloudilá střela

5. ledna 2018 v 10:20 |  Recenzní knihy

Autor: Klára Smolíková, Jiří W. Procházka

Vydalo: Fragment

Poskytla: Klára Smolíková a Jiří W. Procházka


Drazí moji čtenáři a příznivci. Moc vám všem děkuju za podporu, kterou u vás mám i v tomhle roce - i když teprve začal, tak kdo ví, jak si u vás nadále povedu. Teď se pár dní budeme věnovat hodně dětským knížkám a audioknížkám, s jejichž recenzemi mám drobátko zpoždění kvůli svojí loňský a celkem dlouho se táhnoucí nemoci a tím pádem i nemožnosti nějak pořádně fungovat. Teď je třeba to všechno napravit, takže se máte opravdu na co těšit. A dneska se společně podíváme na třetí díl dětské detektivky Tajná dvojka A+B, kterou má na svědomí autorská dvojice Smolíková/Procházka - a v následujících dnech o nich ještě uslyšíte. :)

První a druhý díl téhle série jsem recenzovala už loni, takže se můžete samozřejmě podívat na předchozí případy Artura a Báry, hlavních hrdinů těhle knížek. A co tak pozoruju, tak jejich tvůrci díl od dílu přitvrzují. No uznejte sami. Začalo to celkem nevinným požárem, pokračovalo únosem učitelky a teď se dostáváme doprostřed střelby, kde se nestřílí slepými náboji. Celkem mazec řekla bych.

Ve třetím díle Tajné dvojky s názvem Zbloudilá střela se spolu s racionálním logikem Arturem a trochu praštěnou pukačkou Bárou zúčastníme rekonstrukce jedné z bitev svedených za dob statečného a v každém ohledu kariéristického Napoleona. Takovéhle rekonstrukce jsou myslím celkem fajn - člověk se něco přiučí, vyblbne se, na chvíli se stane z obyčejného člověka neobyčejným vojákem, a když má štěstí tak si i zastřílí - samozřejmě slepými náboji, aby nikdo nebyl doopravdy zraněn. Přeci jenom je to všechno jenom hra, že? Pokud se ovšem…

Pokud se ovšem něco nezvrtne. Jako třeba ve chvíli, kdy se takovéhle bitvy účastní naši hrdinové. Při podobné rekonstrukci bitevního ryku kde by vám nic víc, než pár škrábanců, modřin a špinavého oblečení nemělo nic vážnějšího hrozit je totiž kdosi zraněn. A nejde o odřené koleno nebo vyvrknutý kotník. Jde o zranění střelnou zbraní a to docela vážné. Je zcela jasné, že někdo z vojáků neměl ve své zbrani slepé náboje a zcela záměrně střílel po lidech opravdivými střelami.

Proč by to ale kdo dělal? Jaký by měl kdo důvod chtít někomu takhle ublížit nebo dokonce někoho zabít? Je fakt, že lepší příležitost by se takovému padouchovi jen tak nenaskytla, ale co je motivem pro takové chování? Na to se - zcela pochopitelně - budou Artur s Bárou, samozvaní detektivové se špičkovým vybavením, snažit přijít. Jestli se jim to podaří a jakému nebezpečí budou muset čelit tentokrát, to už si budete muset přečíst sami. Nerada bych vás připravila o špičkové detektivní pátrání, napínavé chvilky a okamžiky, kdy budete nadskakovat při sebemenším zvuku, který uslyšíte.

Musím říct, že posun, který v detektivních pátračkách Artur s Bárou mi přijde úplně nejvíc super. Artur je sice pořád hodně svázaný a ne moc zábavný kluk, ale přiznejme si holou pravdu. Někdo Báru, která do všeho vlítne po hlavě, aniž by přemýšlela nad následky, musí držet při zemi. Jinak by už klidně mohla dávno přijít o život. Přesto mi ale přišli o něco dospělejší než na začátku a jsou čím dál tím víc sladění a tak nějak propojenější. Což je asi logické, protože když je někdo váš skutečný přítel, se kterým prožijete tolik dobrodružství jako tihle dva, tak nějak se na něj napojíte a často je vám bližší než vlastní sourozenec.

Zbloudilá střela je knížka plná všeho, co od detektivky pro děti a klidně i pro začínající huberťáky očekáváte. Přátelství, které hory přenáší, napětí, parádní detektivní zápletku, nějakou tu akcičku, kdy to skoro vypadá, že už se z toho hlavní hrdinové nevyhrabou a k tomu všemu ještě pěknou dávku vtipu.

A protože se jedná o knížku od Kláry Smolíkové a Jiřího Walkera Procházky nesmí chybět ani pár skutečných detektivních úkolů pro vás čtenáře, na nichž si můžete vyzkoušet, jak moc dobrý detektiv jste vy. A na konci knížky se samozřejmě dozvíte, jak jste si vedli a jestli se můžete rovnat Sherlocku Holmesovi nebo jestli byste mu měli raději dělat svačinu a vařit kafe. A to je prostě nejvíc sladká třešnička a dortu - a ty úkoly plním sama dost aktivně, ráda, se zápalem a s chutí. A přiznávám, že když mi to nejde, tak se i celkem slušně rozčiluju.

Pokud vás tedy Tajná dvojka A+B zatím míjela, měli byste se po ní rozhodně podívat v knihkupectví, protože mě nenapadá žádné dítě, které by takovouhle knížku - respektive knížky - neocenilo. A teď nemluvím jenom za sebe, ale i za 14 puberťáků, kteří navštěvují čtenářský klub, co vedu na jedné naší místní základce. Jednu hodinu s nimi jsem totiž věnovala právě těmhle knížkám a vše se fakt moc líbila a rozčilovali se, že jich u sebe nemám víc, aby si je mohli půjčit všichni. :) A jakou větší recenzi chcete, než názor samotných dětí?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama