Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Rozhovor s Pavlem Soukupem účinkujícím v audioknize TO

8. ledna 2018 v 9:41 |  Kosmikovník

Pavel Soukup (* 1948)
Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově a poté úspěšně absolvoval DAMU. Po studiu působil v oblastních divadlech, později se vrátil do Prahy, kde hrál v Městských divadlech pražských, především v Divadle ABC, a stal se členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Dobře známý je z televizních obrazovek - od roku 1980 se objevuje v televizních pohádkách, komediích a také v seriálech (např. Náhrdelník, Život na zámku, Ordinace v růžové zahradě). Daleko známější je ovšem jeho hlas - jednak díky mnoha dokumentům, k nimž namluvil komentář, a jednak jako dabér Arnolda Schwarzeneggera, Robina Williamse, Gérarda Depardieua, Michaela Douglase, Harrisona Forda, Bruce Willise nebo Roberta Redforda. Svůj hlas propůjčil i kresleným postavičkám z filmů Toy Story: Příběh hraček, 101 dalmatinů či Spláchnutej. Za mistrovství v dabingu byl několikrát oceněn. Dále účinkoval v audioknize vydavatelství OneHotBook: Píseň krve (2017), Medvědín (2017).


Krásné pondělí moji drazí. Dneska se opět podíváme na jeden z rozhovorů, který mi přistál v mejlu v rámci mojí spolupráce s vydavatelstvím audioknížek One Hot Book. To v současné době vydává jeden z nejepičtějších románů, jaký kdy spatřil světlo světa. S To o mého milovaného Stephena Kinga. Nedávno jsem tu zveřejňovala první upoutávku na tuhle ultra mocnou audioknížku a dneska se spolu se mnou můžete začíst do rozhovoru s jeho narátory, kterých je opravdu požehnaně - jeden za vypravěče a jeden za každou jednotlivou postavu - a o to víc bude audioknížka věrohodnější, skutečnější a postavy o to živější. Vzhledem k tomu, že je tenhle rozhovor opravdu dlouhý - každý herců odpovídal na stejnou sadu otázek - rozhodla jsem se ho rozdělit do 7 částí, které vám tu budu postupně zveřejňovat. Jinak by byl tenhle článek šíleně dlouhej a nejsem si jistá, jestli byste si ho takhle v kuse celý přečetli. Takhle se aspoň budete mít v týdnu na co těšit. V tuhle chvíli e tedy podíváme na prvního z herců, a sice na Pavlem Soukupem, který se ujal role vypravěče celého příběhu, který by vám rozhodně neměl ujít.


Znal jste Kingův román či jeho filmovou adaptaci TO předtím, než jste se stal jedním z účinkujících v audioknize? A znal jste jiné knihy Stephena Kinga či jejich filmové adaptace?
Se Stephenem Kingem jsem se setkal úplně poprvé. Včetně filmových adaptací. Ale bylo to pro mne setkání překvapivé, ačkoli jsem zatím TO nepřečetl celé. Věnoval jsem se jen svému partu vypravěče, který se ovšem dostává i do vypjatých hororových situací hlavních postav - i role vypravěče byla atypická.

Četl jste jen "své pasáže", nebo celou knihu? Čím vás příběh oslovil?
Kingův příběh mě oslovil svou atmosférou. Tajemnou, šokující a docela i vizionářskou. Vzpomněl jsem si bezděčně i na Kubrickův Mechanický pomeranč. Závěrečný katastrofický scénář není vůbec nereálný. Nereálné nejsou ani tresty za zločiny. Zaujala mě síla věrnosti party dětí, která bojovala proti zlu v průběhu desítek let. A v neposlední řadě svár reality a fantazie. Nebo nánosy strachu, který v sobě nosíme vlastně všichni.

Bál jste se při četbě? Co vám při v příběhu připadalo nejděsivější?
Při četbě jsem se nemohl bát, protože práce herce před mikrofonem je víc záležitostí rozumu, techniky než emocí. Mou povinností bylo číst tak, aby byl strach na straně posluchače.

Bylo náročné číst tak, abyste v posluchačích vzbudil strach? Jak jste se snažil spolu s režisérem při četbě navodit atmosféru napětí, děsu…?
Číst je vždycky náročné, protože vám - až na režiséra - nikdo nepomůže. Jste na to sami. Nutno podotknout, že režisér Hynek Pekárek byl potřebný partner.

Jaký máte vztah k hororům? Proč myslíte, že jsou tak oblíbené?
Horor je můj oblíbený žánr. Snad před detektivkou. Vyrostl jsem na Hitchcockovi. A ze současných autorů jsem mě zaujal například psychothriller Bena H. Winterse Štěnice. Horor nám pomáhá překonávat strach ze strachu. Bát se má cosi společného s bolestí. A bolest signalizuje nemoc. Vyrovnat se se situací, která nás traumatizuje, je léčivé.

Jak se vám zamlouvala "vaše postava"?
Já jako vypravěč příběhu, který se na věc dívá více shůry, jsem si oblíbil všechny z té partičky dětí, nejvíc ale asi Beverly. Možná proto, že je děvče/žena, ale hlavně jsem s ní soucítil proto, že byla týraná velmi reálně.

Čeho se nejvíc bojíte? V jaké podobě, by se vám TO zjevilo, kdyby vás chtělo co nejvíc vyděsit?
Nejvíc se bojím choroby. Hlavně choroby v rodině. Sám už se s nemilovanou nemocnicí nějak vyrovnám. Ale nemohoucnost pomoci své rodině mě děsí. A jakou by TO mělo mít v tu chvíli podobu? Třeba cynického, arogantního doktora na příjmu a jeho úšklebku nad tím, že jeho se můj děs netýká.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama