Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Recenze: Klára Smolíková a Jiří W. Procházka - Tajná dvojka A+B 1. - Zločin mezi dinosaury

1. února 2018 v 16:19 |  Audioknihy

Autor: Klára Smolíková, Jiří W. Procházka

Vydalo: Fragment

Poskytla: Klára Smolíková a Jiří W. Procházka

Čauky, moji milovaní čtenáři, sledovatelé a odběratelé. Dneska tu pro vás mám ochutnávku další audioknížky a sice prvního dílu Tajné dvojky A+B, o které už jste u mě mohli párkrát slyšet. Ta vychází v klasické papírové podobě a pro ty, kdo netuší, o co jde..., je o naprosto super detektiví série pro děti od autorské dvojice Kláry Smolíkové a Jiřího Walkera Procházky. Koho by tahle série zajímala nějak víc, tak se můžete určitě podívat na moje recenze - První díl, Druhý díl, Třetí díl. V literární, respektive papírové podobě, jsou tyhle knížky vážně super, protože je doplněná parádními ilustracemi Viktora Svobody a navíc speciálními špionskými úkoly, které můžete plnit, sbírat za ně body a nakonec se dozvědět, jak moc dobrým špionem a detektivem jste. O příběhu, který je vždycky super napínavý, vůbec nemluvím, ten je vzhledem k jeho autorům v tomhle literárním žánru nepřekonatelný - alespoň z mého pohledu jo. No a teď už něco málo k ději téhle knížky a samozřejmě k její audiopodobě, která se od té knižní přeci jen v něčem liší.


Hlavními hrdiny série Tajná dvojka je sličný a odvážný chlapec Artur, který už dávno vyrostl z dětských botiček a rád by, aby se k němu rodiče chovali jako k dospělému, ale jeho přání je zatím jen pouho pouhým snem. Oni si totiž často rodiče myslí, že jejich děti zůstanou malými a zranitelnými navěky, ať už je jim patnáct nebo pětatřicet. Parťačku mu dělá Barbara alias Bára, trochu hubatá, trochu drsná, ale ve skrytu duše moc hodná holka, která si lehce nesmělého Artura vezme hned od začátku jejich setkání do parády a začne ho zasvěcovat do nejrůznějších tajemství a záhad, které má chuť za každou cenu rozlousknout. A milý Artur se po jejím boku z plachého a trochu neprůrazného kluka pomalu mění na odvážného dospívajícího chlapce, který si ale i tak zachovává chladnou hlavu a tak trochu mírní občas trochu zbrklou a nebojácnou Báru věčně nazutou ve vysokých punkových botách a řítící se do všeho po hlavě a trochu bez rozmyslu.

Jejich velké společné dobrodružství a zářivá kariéra tajných agentů začíná v okamžiku, kdy se jim souhrou náhod připlete do života jistý tajemný muž s jednou rukou, kterému stojí vždy po boku věrný pes s jedním okem. Krátce před školní výpravou do dinosauřího parku dostanou naši hrdinové od pana Vrchoty, kterému psa Šerloka často hlídají a venčí, každý svojí vlastní kameru se speciálně upravenými brýlemi, ve kterých nejenže vypadají jako skuteční agenti, ale dokonce jim propůjčují alespoň částečné super agentské schopnosti. Tenhle nenadálý dárek jim poskytne možnost posunout své bádání po okolí na vyšší úroveň, a to je věc, kterou Artur s Bárou rozhodně hodlají v plné míře využít. A velmi brzy dostanou možnost vyřešit svůj první velký případ.

Tajná dvojka A + B - Zločin mezi dinosauryV nově zbudovaném dinosauřím parku, kam se Arturova a Bářina třída vypraví na školní výlet nastane elektrický zkrat v jednom z mechanických dinosauřích modelů, čímž dojde ke zničení prakticky celé expozice. Ostatně, představte si tu hrůzu sami. Stojíte uprostřed uměle vybudované pravěké krajiny. Z jedné strany se z houští pomalu vykolébá neškodný býložravý stegosaurus. Najednou se na něj z druhé strany vyřítí nebezpečný a hrůzu nahánějící Tyranosaurus Rex. Tomu se ovšem kromě divokých skřeků najednou začnou z těla ozývat podivné pisklavé zvuky, které za nedlouho začnou doprovázet jiskřičky způsobené elektrickým zkratem. Ty brzy pohltí dým a kouř a milý dinosaurus se skácí na zem a vzplane. K tomu všemu si připočtěte neuvěřitelnou paniku, křik lidí, pláč dětí a volání o pomoc a máte jasný obrázek toho, jak to v u chvíli na dinosauří expozici vypadalo.

Je jasné, že ke zkratu fungl nového zařízení nemohlo dojít jen tak. Pravděpodobně ho někdo záměrně poškodil. Zjistit, kdo za celou katastrofou stojí a kdo má v úmyslu celé dinosauří centrum srovnat se zemí, to je úkol pro naší super agentskou dvojku Artura a Báru. A tak vznikne super vychytaná a mega vybavená detektivní kancelář Tajná dvojka kde sice pátrání po zločinu vypadá jako legrace jak vyplnit volný čas, ale často může dopadnout i pěkně ošklivě a nebezpečně. Naše dvojka se ale nebojí ničeho a s elánem a vervou se vrhá do vyřešení případu mezi dinosaury.

Příběh zní zatím dost dobře, co vy na to? Alespoň v psané podobě jo. No a jak si stojí jeho podoba audioknižní? V první řadě je třeba poznamenat a zmínit, kdo se ujal narátorství, protože to je na té audioknize to nejdůležitější. Když vypustíme autory díla samotného. No...Tajnou dvojku A+B namluvili tři narátoři - Jiří Dvořák jako Vypravěč, Andrea Elsnerová jako moje oblíbenkyně a favoritka Bára a Kryštof Nohýnek jako její kámoš a parťák Artur. A víte co? Všichni tři sou super. A to jako vážně. Jiří Dvořák je za mě osobně ideálním vypravěčem s fakt pěkně poslouchatelnym hlasem, kterej vůbec neruší a je opravdu příjemnej, což můžeme říct o všech třech narátorech. A co sem tak vypozorovala za dobu, co audioknihy poslouchám a potažmo recenzuju, tak se to ne vždycky povede. Andrea Elsnerová je přesně tak prdlá - s prominutím - a rázná jak má Bára být, alespoň jak já jsem si jí představovala a Artur, který je spíše takový zakřiknutější a pro mě ne moc zajímavej, se mi díky Kryštofu Nohýnkovi stal tak nějak příjemnějším, než jakým mi byl v knížce - i když mám pořád radši Báru, o tom prostě nebudu diskutovat. :D

POŘIĎTE SI AUDIOKNÍŽKU NEBO SI POSLECHNĚTE UKÁZKU


A nebyla by to správná audiokniha, kdyby v ní nebylo dostatek hudebního doprovodu, který je nehorázně chytlavý - asi jako písnička, kterou hrajou v rádiu, a i když je sebepitomější, tak si ji prostě zpíváte celej den a za živvýho Boha ji nemůžete dostat z hlavy. Ne, že by byl hudební doprovod Tajné dvojky přesně takhle pitomej, ale je stejně chytlavej a prostě ho horko těžko budete dostávat z hlavy - a to jen tak jako varování.

Musím říct, že jsem si poslech téhle audioknížky užila skoro stejně, jako když jsem ji četla - a proč říkám skoro? Prostě mi tam tak nějak chyběly právě ty detektivní úkoly, které celé knížce a potažmo i celé sérii dodávají na atraktivitě, výjimečnosti a zajímavosti. Je mi jasný, že je do audioknížky nacpete dost těžko, ale možná jako příloha k cédéčku...no, nebylo by to špatný a myslim si, že by to ocenili i jiní, než já. Ale to už je věc vydavatele no, do toho já se vrtat úplně nemůžu.

Tajnou dvojku A+B každopádně moc moc moc doporučuju, a to ať už v knižní nebo audio podobě. Fakt to stojí za to a zrovna ta audioknížka rozhodně není špatnou volbou pro poslech v autě, když se svými ratolestmi jedete někam na delší cestu a nechcete, aby vám hráblo z nějakej pošahanejch dětskej songů, který si pojedete pořád dokola do zblbnutí. :D Kéž by tohle bylo za mě - dodneška si pamatuju, jak jsme kvůli ségře celou cestu do Itálie a zpátky poslouchali Šmoulí písničky, to se fakt nedalo. :D Takže tak...to by bylo pro dnešek asi všechno, co jsem vám tak chtěla říct. :) Mějte se krásně a určitě mi třeba dejte vědět, co jste teď poslouchali pěkného, a hoďte mně nebo i ostatním nějaký typ na opravdu dobrou audioknížku, která stojí za to. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama