Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Rozhovor s Michalem Zelenkou účinkujícím v audioknize TO

26. února 2018 v 11:10 |  Kosmikovník

Michal Zelenka (* 1975)
Po absolvování DAMU vedly jeho kroky nejprve do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a o dva roky později získal angažmá v Činoherním klubu v Praze. Zde hrál v několika úspěšných inscenacích (např.PodivnéodpoledneDr. Zvonka Burkeho či Jak se baví pan Sloan) a vedle toho hostoval v divadle Viola a v Městských divadlech pražských. Pracoval také jako konzultant ve školicí firmě a lektor prezentačních dovedností. Televizní diváci ho mohou znát ze seriálů Ulice, Vyprávěj, Doktor Martin, Život je ples nebo Rapla objevil se například ve filmech Tmavomodrý svět, Lidice či Padesátka.


Krásnou středu moji drazí. Dneska se opět podíváme na jeden z rozhovorů, který mi přistál v mejlu v rámci mojí spolupráce s vydavatelstvím audioknížek One Hot Book. To v současné době vydává jeden z nejepičtějších románů, jaký kdy spatřil světlo světa. S To o mého milovaného Stephena Kinga. Nedávno jsem tu zveřejňovala první upoutávku na tuhle ultra mocnou audioknížku a dneska se spolu se mnou můžete začíst do rozhovoru s jeho narátory, kterých je opravdu požehnaně - jeden za vypravěče a jeden za každou jednotlivou postavu - a o to víc bude audioknížka věrohodnější, skutečnější a postavy o to živější. Vzhledem k tomu, že je tenhle rozhovor opravdu dlouhý - každý herců odpovídal na stejnou sadu otázek - rozhodla jsem se ho rozdělit do 7 částí, které vám tu budu postupně zveřejňovat. Jinak by byl tenhle článek šíleně dlouhej a nejsem si jistá, jestli byste si ho takhle v kuse celý přečetli. Takhle se aspoň budete mít v týdnu na co těšit. V tuhle chvíli e tedy podíváme na prvního z herců, a sice na Michalem Zelenkou, který se ujal role Bena Hanscoma, jednoho se sedmi statečných dětí, které se rozhodly Tomu postavit tváří v tvář.Znal jste Kingův román či jeho filmovou adaptaci TO předtím, než jste se stal jedním z účinkujících v audioknize? A znal jste jiné knihy Stephena Kinga či jejich filmové adaptace?
Příběh TO jsem znal jen okrajově a tušil jsem, že v něm vraždí šílená postava klauna. Předtím jsem se s Kingem setkal díky seriálu Pod kupolí a především díky filmu Vykoupení z věznice Shawshank, který jsem viděl několikrát.

Četl jste jen "své pasáže", nebo celou knihu? Čím vás příběh oslovil?
Nestíhal bych si přečíst celou knihu. Je vážně hodně dlouhá. Navíc i své pasáže jsem si četl několikrát, abych si text zmapoval a při čtení vždy bezpečně věděl, kde se právě nacházím, která z postav právě mluví a hlavně "o čem to je". O to víc se těším, až si celý příběh poslechnu v interpretaci kolegů. Ty představy, někdy až filozofické obrazy, kterými King popisuje proměnlivost a jakousi neuchopitelnost v prostoru i čase toho stvoření, kterému v příběhu říkáme TO, byly fascinující.

Bál jste se při četbě? Co vám při v příběhu připadalo nejděsivější?
Musím se přiznat, že když jsem byl doma sám a četl si TO nahlas, chvilkami jsem vlastním hlasem děsil sám sebe. Ty popisy různých podob TOHO nebo pasáže, kde se TO objeví ve své prapůvodní podobě… no, bylo by toho asi víc.

Bylo náročné číst tak, abyste v posluchačích vzbudil strach? Jak jste se snažil spolu s režisérem při četbě navodit atmosféru napětí, děsu…?
Je pravda, že mojí parketou jsou spíš lyrické pasáže, v nich se cítím nejjistější. Nicméně pan režisér mě povzbuzoval a inspiroval. A je fakt, že King má ty napínavé pasáže dobře vystavěné. Slova vás sama vedou až k vrcholu dramatické scény, za podpory výkřiků postav i popisu prostředí, které je vždy tak ponuré a "vykreslené" do posledního detailu. To všechno společně utváří a akceleruje napětí. Vlastně to stačí "jen" po smyslu přečíst.

Jaký máte vztah k hororům? Proč myslíte, že jsou tak oblíbené?
Horory jsem hodně vyhledával v době dospívání, ale čím jsem starší, tak se tomuto žánru v knižní i filmové podobě obloukem vyhýbám. Lidé se asi rádi bojí… a pak si rádi prožijí ten pocit úlevy a očistné katarze, protože to přece bylo "jen jako". Je pravda, že mě bavilo prostřednictvím Kinga posluchače strašit, rozhodně jsem si to užíval, až mi přecházel mráz po zádech.

Jak se vám zamlouvala "vaše postava"?
Bylo zajímavé sledovat Bena a jeho pocity v době dospívání a pak jako dospělého člověka. Rozhodně je to zajímavá a inspirativní figura, je zajímavé, jak vnímá svět, jak o něm přemýšlí. Mezi děsivé scény určitě patří i ta, když Henry Bowers vyřezává do Benova břicha písmeno H. Snad každý má nějaké ty hluboce zasuté vzpomínky z období dospívání a tahle scéna byla, alespoň pro mě, spouštěčem… A pak když Ben s krvácejícím břichem prchal před Henrym a jeho kumpány, všechno jsem to velice intenzivně prožíval s ním.

Čeho se nejvíc bojíte? V jaké podobě, by se vám TO zjevilo, kdyby vás chtělo co nejvíc vyděsit?
No přece v podobě klauna! To je taky důvod, proč nerad chodím do cirkusu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama